Ако ви е трудно да заспивате или пък се събуждате през нощта и след това не успявате отново да затворите очи, можете да опитате да промените някои навици в начина си на живот. Всъщност съвсем малки промени могат да ви помогнат да си почивате много по-пълноценно.
Обикновено натовареното ни ежедневие почти не ни дава възможност да имаме постоянен и здравословен режим. Все пак има няколко промени, които можем да осъществим, за да направим не само по-пълноценен съня си, но и за да се чувстваме по-енергични през деня.
Технологиите вече сериозно са ни завладели – ако не сте с телефона в ръка, сте на лаптопа или пък пред телевизора или таблета. Съветът е – изключвайте ги. Намерете някакви моменти, когато можете някак да оцелеете и без тези джаджи и ги премахнете за няколко часа от себе си.
Хубаво е преди да си легнете да изключите мобилните телефони, телевизора, компютъра, дори е добре да ги изключите час преди да сте си легнали – светлината от електрическите уреди стимулира мозъка и пречи на съня. Половин час преди да си легнете, започнете да се подготвяте за съня – слушайте релаксираща музика и общо взето не правете нищо натоварващо.
Липсата на постоянни и здрави навици могат да ни причинят много неудобства – загуба на памет, липса на концентрация, проблеми с кръвното налягане, депресивни състояния и др. Пълноценният и здрав сън нощем е от съществено значение за добрата памет, за имунитета, дори за загубата на килограми.
Лошата почивка може да бъде причина за чести настинки, постоянно усещане за глад, тъга, липса на желание за секс и др. При подобни обстоятелства голяма част от хората намират решение в използването на приспивателни таблетки. От една страна те решават проблема, но от друга ви правят сънливи на следващия ден, освен това водят и до пристрастяване, смятат специалисти.
За да предизвикате сънливост, хапвайте повече ядки, като наблягате най-вече на орехите. Спанакът също е подходяща храна. Включете в менюто си още нахут, омари и скариди, добавяйте салата към основното ястие на вечеря. Сварете няколко листа маруля и преди лягане изпийте отварата.
За да произведе серотонин и мелатонин, тялото се нуждае от витамин В6 – храните, които са богати на витамина, са рибата, пресния чесън, шам фъстък. Храните с висок гликемичен индекс, каквито са тестените изделия, могат да предизвикат желание за сън.
Причината се крие в това, че тестените изделия предизвикват сериозен скок в нивото на кръвната захар и инсулина, заради което и може да се почувствате много уморени, след като сте похапнали.
Спрете кофеиновите напитки след 14 часа и се доверявайте повече на чайовете – чаят от лайка, например, е богат на глицин и отпуска нервите и мускулите. Алкохолът също не е добър съветник на добрия сън, макар че някои хора вярват, че им помага да си отпочинат.
Заблуда е, че алкохолът помага да заспим по-лесно – тялото не си почива достатъчно добре и обикновено, колкото и да сме спали, на следващия ден се чувстваме уморени.
Опитайте се да си изградите режим, като си набавяте еднакво количество сън всеки ден, дори и през почивните дни. Това ще помогне на тялото ви да разбере кога да започне отделянето на хормоните, които са нужни за съня.
Вземете си гореща вана, изпийте чаша обезмаслено мляко преди сън, хапнете банан – те съдържат калций и триптофан, които ще ви донесат пълноценна почивка.