Депресията е нещо повече от резултат от химически дисбаланс в мозъка. Според Националните институти по здравеопазване депресията е най-вероятно резултат от комбинация от биологични, генетични, психологически и социални фактори.
За много хора епизодите на тежкото психологично състояние могат да бъдат предизвикани от загуба или промяна в живота, която е обезпокоителна, медицински състояния като заболявания на щитовидната жлеза, рак и сърдечни заболявания, хормонален дисбаланс, който се случва след раждане и менопауза. Лекарствата (като успокоителни, хапчета за сън и медикаменти с високо кръвно налягане) и злоупотребата с вещества могат също да предизвикат симптоми на депресия.
Хората, които страдат от депресия, могат да се запитат дали антидепресантите ще им помогнат. Както при много други лекарства, има ползи и рискове от приема на антидепресанти.
Антидепресантите са често срещано лечение за депресия и тревожност. Те могат да помогнат, но може и да не са достатъчни сами по себе си. Много хора смятат, че се чувстват по-добре с комбинация от антидепресанти и психологическа терапия. Антидепресантите могат да помогнат за подобряване на настроението ви или ако сте загубили интерес към дейности, от които някога сте изпитвали удоволствие. Те също могат да помогнат за подобряване на съня, мисленето и концентрацията.
Антидепресантите могат също така да помогнат на хора с разстройства, свързани с тревожност като генерализирано тревожно разстройство, хранително разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство и посттравматичен стрес. Антидепресантите не помагат на всички, които ги вземат. Те са по-склонни да помагат на хора с умерена или тежка депресия, отколкото на тези с лека депресия.
Приемането на антидепресанти трябва да е строго препоръчано от лекуващия ви лекар. Неправилната им употреба може да има някои изключително неприятни странични ефекти, които се различават в зависимост от антидепресантите и различните хора. При някои пациенти изобщо няма странични ефекти, докато при други нежеланите реакции могат да включват покачване на тегло, гадене, главоболие, сухота в устата, безсъние, сексуални проблеми.
Може да започнете да се чувствате по-добре 2-4 седмици след започване на антидепресантите, но може да отнеме до 6-8 седмици, за да почувствате пълния ефект. Много странични ефекти изчезват след няколко седмици, така че дайте им време.
За да вземете лекарството безопасно, уведомете Вашия лекар, ако приемате други лекарства. Съхранявайте лекарствата в кутия, далеч от децата, на хладно и сухо място. Не споделяйте антидепресантите си с други хора. Приемайте препоръчваната доза. Продължавайте да приемате антидепресанти, дори когато се чувствате по-добре, докато не обсъдите спирането с Вашия лекар.
Някои хора се подобряват само с психологическа терапия. Други смятат, че е най-добре да използват комбинация от антидепресанти и психологическа терапия.
Има много различни психологически терапии. Най-често срещаната е когнитивно-поведенческата. Тя има за цел да идентифицира и промени вашите негативни мисли. Други видове целят да ви накарат да приемете вашите мисли и околна среда по начин, който не е осъдителен, или да ви помогнат да промените моделите на поведение, които не са полезни. Говорете с Вашия лекар за възможностите за лечение.
Има и други неща, които помагат срещу тревожност и депресия. Упражненията могат да помогнат за подобряване на настроението и самочувствието, както и за намаляване на риска от увеличаване на теглото (често срещан страничен ефект на антидепресанти). Ако пушите, отказването намалява депресията, тревожността и стреса и подобрява настроението. Релаксацията и медитацията също могат да помогнат за облекчаване на симптомите на депресия.