Плачът е естествена форма за изразяване на емоциите при човека, провокирана от страх, болка, тъга, вълнение, радост, гняв или други силни емоционални състояния.
Погрешно е сълзите да се възприемат като признак на слабост, тъй като някои специалисти твърдят, че плачът е полезен за здравето и душевното състояние и насърчават хората да плачат, когато изпитат тази необходимост.
Ето и какви са ползите от сълзите!
1. Увеличава психическата устойчивост
Плачът разпознава емоциите и ни помага да се справим с тях.
Потискането на отрицателните емоции, които вътрешно ни измъчват, може да повлияят пагубно на психичното ни състояние, да предизвикат тревожност, депресивни разстройства и цялостно нездравословно поведение. Състояния, които често подтикват до злоупотреба с алкохол и наркотици. Плачът е естествено средство за отърсване и освобождаване на психиката от натрупаните негативни емоции, което я прави по-устойчива и ѝ помага да се съхрани.
2. Освобождава стреса и напрежението
Плачът стимулира парасимпатиковата нервна система, която играе важна роля за отпускането на тялото и психиката. Когато изживяваме стрес, който предизвиква плач, сълзите активират парасимпатиковата нервна система и се освобождават опиоиди, химични съединения, които задействат усещане за радост и удоволствие, а също и хормона окситоцин, понижаващ стреса.
3. Намалява усещането за болка
Плачът е не просто начин за самоуспокоение. Резултатите от проведени изследвания сочат, че сълзите освобождават окситоцин и ендорфини, химикали, които предизвикват позитивни усещания и могат да облекчат физическата и емоционалната болка.
4. Пречиства очите
Основна функция на сълзите е да прочистват очите от прах и мръсотия. Заедно с тях изтича и излишният манган, съдържащ се в тялото ни, в резултат, на което количеството му намалява. Наред с това плачът влияе върху нивото на кортизол в организма, като го редуцира, благодарение на което ставаме спокойни и съсредоточени.
Известни са и още ползи от плача. Той влияе върху кръвното налягане, като не само го понижава и държи в контрол, но и стабилизира пулса.
Типично за жените е да плачат в пъти по-често от мъжете. Това може да се обясни с някои схващания, че мъжкият полов хормон тестостерон притежава свойството да възпрепятства по-лесно плача, докато женският хормон пролактин има обратно действие и понижава емоционалния праг. Общо женската част от населението прекарва 16 месеца от живота си, плачейки.