Метаболизмът е термин, който се използва, за да обобщи всички химични реакции, които протичат в човешкото тялото. Тези реакции поддържат клетките в организма живи и му дават възможност да функционира правилно.
Метаболизмът при всеки е различен, като причината за това са гените, годините, населеното място, в което човека живее и физическата активност, която извършва. Също така има значение, дали се наспива добре и как се храни.
Колкото по-бърз метаболизъм имате, толкова повече калории изгаряте и съответно поддържате здравословно тегло или отслабвате. Хората с бърз метаболизъм са по-енергични и се чувстват по-добре.
Вероятно знаете, че трябва да пиете повече течности и да увеличите движението, но ето кои са 6-те навика, които трябва да промените за по-добър метаболизъм.
Млечните продукти, които приемате са недостатъчни
Консумацията на продукти като кисело мляко, извара, кефир и други подобни са от изключителна важност за загубата на тегло и увеличаването на мускулната маса.
Според проведено проучване в университета в Мейн, САЩ, хората които по-често ядат млечни продукти, имат по-добър кардиометаболитен профил.
Неправилно избирате закуската си
Добра идея е да ядете ядки на закуска, защото мастните киселини, които съдържат помагат за по-бързото изгаряне на мазнините, а съответно и за изразходването на повече калории през деня.
Подходящи храни за закуска са също киселото мляко, ябълките и сьомгата. Зеленият чай и черното кафе също въздействат благоприятно върху работата на метаболизма.
Стаята, в която спите е прекалено топла
При температура в спалнята не по-висока от 17 градуса, кафявата мазнина, която отговаря за затоплянето на тялото ще работи по-активно.
Охлаждането на стаята увеличава метаболизма до 30%, освен това чрез спането на хладно може да се избегне заболяване от диабет. Не бива да стигате до крайности, но е полезно да знаете, че треперенето в продължение на един час, може да изгори около 400 калории.
Въобще не приемате въглехидрати
Ако изцяло сте премахнали въглехидратите от диетата си вие няма да имате никаква енергия. Липсата на въглехидрати е стресираща за организма и има отрицателен ефект върху мозъчната дейност.
Мускулите няма да има с какво да се хранят, тъй като те изискват гликоген, който се съдържа именно във въглехидратите. Не трябва да ограничавате приема им напълно, особено ако спортувате.
Вярно е, че диетите с минимум мазнини са по-вредни от нисковъглехидратните, но трябва да се внимава много с премахването им от храненето изобщо.
Тренирате неправилно
Правете високо интензивни интервални тренировки. Това са тренировки с висока интензивност, които комбинират кардио и упражнения за издръжливост.
При тях се редуват периоди на силна активност с кратки периоди на възстановяване с цел да се поддържа повишената сърдечна честота. Лесен начин да започнете с тях е да опитате да редувате в продължение на 30 секунди ходене с джогинг или спринт.
Можете също така да правите лицеви опори или клекове с кратък период на почивка между тях. За 20-30 минути интервална тренировка можете да изгорите около 500 калории
Не ходите достатъчно сутрин
Сутрешната разходка ускорява метаболизма, спомага за поддържането на циркадния ритъм и подобрява качеството на съня.
Само 30 минути ходене на ден ще ви осигури тези невероятни ползи за здравето. Помислете за възможността да започнете деня си с една тонизираща разходка до работното място за по-добър метаболизъм.