Водата съставлява около 60 % от човешкото тяло и играе неразделна роля във всички аспекти на живота. Много хора обаче са загрижени за водното си тегло. Това важи особено за професионалните спортисти и бодибилдърите, които искат да отслабнат или да подобрят външния си вид.
Отокът или прекомерното задържане на вода обикновено е безвреден, но може да е признак на по-голям медицински проблем като сърдечно, чернодробно или бъбречно заболяване.
Задържането на вода също е често срещано при жените по време на лутеалната фаза на техния менструален цикъл и по време на бременност. Ето шест метода за естествено и ефективно намаляване на излишната вода в организма ви.
Намалете натрия
Замяната на храни с високо съдържание на натрий с алтернативи с ниско съдържание на натрий е проста първа стъпка към отслабването. Твърде много натрий или сол може да предизвика незабавно задържане на вода. Тъй като тялото трябва да поддържа балансирано съотношение натрий-вода, за да работи правилно, то ще задържа вода, ако се приема твърде много сол.
Най-новите диетични насоки предлагат ограничаване на приема на сол до не повече от 2300 mg на ден. Въпреки че готварската сол има значително съдържание на натрий, преработените храни съдържат 75 % от натрия, който хората консумират. Сред тях са сирене, студени меса, хляб, замразени полуфабрикати, смеси за супи и солени закуски. Естествените храни са с ниско съдържание на сол като зеленчуци, ядки и семена.
Пийте повече вода
Пиенето на вода, противно на общоприетото схващане, наистина може да ви помогне да отслабнете. Дехидратацията може да накара тялото да съхранява допълнителна вода, за да компенсира липсата на входяща вода. Водата подпомага функцията на бъбреците, като позволява излишната вода и сол да бъдат елиминирани от тялото. Възрастните трябва да консумират около два литра вода всеки ден. Замяната на чиста вода със сладки напитки е отлична стратегия за задоволяване на дневните нужди на организма от течности.
Спете повече
Сънят е също толкова важен за здравето, колкото диетата и упражненията, според изследване. Сънят може да повлияе на бъбречните нерви, които регулират баланса на солта и водата. Добрият нощен сън също може да помогне на тялото ви да поддържа хидратация и да намали задържането на вода. Стремете се към здравословна продължителност на съня на нощ, която обикновено е седем до девет часа за повечето хора.
Намалете приема на въглехидрати
Въглехидратите карат тялото да задържа вода. Когато ядем въглехидрати, ние съхраняваме енергията като молекули гликоген. Всеки грам (g) гликоген се придружава от три грама вода. Намаляването на въглехидратите е бърз начин за изчерпване на нивата на гликоген, което означава, че водното тегло също ще бъде намалено. Възрастните се нуждаят от поне 130 g въглехидрати на ден, за да функционират правилно, но средната човешка диета съдържа много повече. Хлябът, оризът и тестените изделия са често срещани въглехидрати. Водното тегло може да бъде намалено чрез замяна на някои ежедневни въглехидрати с храни с високо съдържание на протеини като постно месо, яйца и соеви продукти.
По-малко стрес
Дългосрочният стрес може да повиши нивата на кортизол, които имат пряко въздействие върху задържането на течности и теглото на водата. Това може да се дължи на факта, че стресът и кортизолът повишават антидиуретичния хормон (ADH), хормон, който регулира водния баланс в тялото. ADH казва на бъбреците ви колко вода да възстановят в тялото ви, като им изпраща сигнали. Можете да поддържате нормално количество ADH и кортизол, като контролирате нивата на стрес, което е критично за баланса на течностите и дългосрочния риск за здравето.
Добавки
Естествените решения за задържане на вода включват витамин B6 и магнезиев оксид. Тези добавки се появяват във връзка с бъбреците, за да помогнат за отстраняването на излишната вода и натрий от тялото. Тези две добавки са особено ефективни при облекчаване на симптомите на предменструален синдром или PMS, включително задържане на вода, според проучвания. Те също могат да помогнат при подуване на корема, подуване на краката и болезненост на гърдите. Преди да вземете нови добавки, най-добре е да се консултирате с лекар, защото те могат да имат странични ефекти или да повлияят на други предписания.