Отглеждането на дете е една от най-отговорните задачи в живота на човека. Времето, грижите и усилията са задължи компоненти в тази трудна задача. Всеки родител иска детето му да изгради успешно живота си и да бъде уверено в себе си.
Но как да отгледаме уверено дете?
Всеки родител има свой собствен модел, който следва в процеса на възпитаване на детето си. Много родители се чудят защо начинът, по който са възпитавани те не действа при децата им. Човешката психика е изключително сложна и различия винаги има, затова методите на вашите родители например могат да се окажат безполезни във възпитаването на дете.
Причини за това са различни фактори като политическите периоди и разбиранията на поколенията. По време на социализма например, хората са били изключително консервативни и поколенията деца са възпитавани чрез изключително строги методи - строги правила, ограничени норми на разбиране и дори физическо диктаторство.
В сегашен план, когато вече се предполага, че трябва да следваме демократичен модел, нещата са коренно различни и преходът от социалистическо към демократично мислене оказва своите трудности.
Усърдна работа
Увереността, от своя страна, е качество, което е изключително полезно. То предразполага човека да не се страхува да гради и да надгражда себе си и собственият си живот. Някои семейства учат децата си, че увереността идва, когато имаме финансова стабилност, което е до някаква степен е вярно, но тази информация трябва да бъде поднесена по съвсем различен начин на детето, тъй като това може да доведе до вманиачаване на детето към финансовите облаги, да го насочите единствено към материалистично мислене и към потъпкване на емоционалните ценности на човека.
Би било по - добре да му обясните, че когато човек работи честно и усърдно за мечтите си, когато е компетентен в нещата, които върши и когато бъде съпричастен с останалите, тогава той трябва да бъде уверен в себе си. И това е така, защото материалното се придобива чрез труд и знания. Всички тези ценности са взаимно свързани.
Бъдете достоен пример
Най-важното нещо, което вие трябва да направите, за да придобие детето ви тези качества, е да бъдете достоен пример. Съзнанието на децата е изключително крехко и податливо, затова методът, който би бил най-подходящ е методът на разбирането. Когато детето се чувства разбрано, подкрепяно и в безопасност, то ще изгради много по-силна връзка с вас, която до голяма степен ще улесни възпитанието му и ще помогне в отглеждането на уверено дете.
Не заплашвайте детето
Реплики от рода на Изяж си храната, в противен случай ще бъдеш наказан! могат единствено да накарат детето се почувства неразбрано и дори да доведат до сериозни хранителни проблеми в бъдеще. Може да заместите тази реплика със Защо тази храна не ти допада, кажи ми какво обичаш да ядеш? Би било значително по-толерантно и по-добре прието от детето.
От друга страна, репликата Ако не изкараш шестица на контролната работа ще ядеш бой! би довела до страх от физическо насилие, до това в съзнанието на детето да се приема за нормално това насилие и да го упражнява върху останалите или в най-лошия случай ниска самооценка, която от своя страна тотално изключва самоувереността. Вместо това може да попитате детето си къде изпитва затруднения с учебния материал и да се опитате да му помогнете.
Научете детето на уважение към всяка професия
Доста родители учат децата си, че ако не учат усърдно, по професия ще станат чистачи или друг нисък ранг работа, неосъзнавайки, че животът е непредвидим и ако по стечение на обстоятелствата наистина извършват такъв тип дейност в бъдеще, това сериозно ще повлияе негативно на самооценката им.
Вместо това, би било правилно да учим децата си, че е по-важно да изкарваме хляба си коректно и със старание, без значение каква е работата, която извършваме. Вие като родители сте хората, които трябва да давате пример за разбиране, съпричастност и уважаване на чувствата на околните, за това колко е важно да сме толерантни и как именно толерантността и придобитите качества в живота изграждат човека като личност, уверена в себе си.
Научете детето на старание
Водете смислени и открити разговори с детето си, научете го да влага мисъл и старание във всичко, което прави. Научете го, че по природа хората са равни и че не бива да се примирява с несправедливостта, с която ще го срещне животът, защото да бъдеш самоуверен означава да вярваш в себе си, но не винаги когато вярваш в себе си ще успяваш.
Научете детето да се бори
Научете го, че дори когато не успее, трябва да опита отново с още по-голям стимул за победа, но същевременно съобразен с емоционалните потребности на хората. Научете го, че човек уважава себе си, единствено когато уважава и останалите. И най - важното - бъдете пример за това и намерете най-добрият път към вашето уверено дете!