Ако сте изкарали безсънна нощ, докато сте работили с лаптопа, със сигурност знаете какво е дърпаща болка във врата, пулсираща болка в слепоочията и боцкания в пръстите на ръцете.
Кевин Карнейро, доктор по физическа медицина и рехабилитация в университета на Северна Каролина твърди, че дизайнът на лаптопа съдейства на нарушаване на осанката ни и може да е причина за болки в мускулите и постоянно напрежение.
Когато работите на компютър, тялото ви трябва да оформя прав ъгъл в лактите, коленете и бедрата. В същото време очите ви трябва да гледат право в горната една трета на екрана.
Но тъй като в лаптопа клавиатурата и мониторът са съединени, не е възможно те да се разделят, за да гледате правилно в монитора, докато пишете.
Голяма част от ползвателите на лаптопи рано или късно започват да се оплакват от мускулни болки в шията и раменете. Има няколко правила за ползването на лаптоп, които ще ви спестят тези проблеми.
Когато купувате лаптоп, помислете за теглото му, включително всички аксесоари. Това е особено важно, ако ви се налага често да го пренасяте на големи разстояния.
Купете си стол с регулируема облегалка и седалка. Поставете мишката така, че китката ви да е в неутрална позиция. Добре е китките и лактите ви да имат опора.
Правете почивки на всеки 20 минути, като давате възможност на мускулите да починат. Освен това почивките помагат за по-добра концентрация и работоспособност.
По време на почивките правете упражнения – свивайте раменете си и въртете главата си на различни страни. Усетите ли болки и схващане в шията, раменете, напрежение в китките на ръцете и боцкане в пръстите, както и главоболие, веднага си дайте почивка.
Пийте често вода, тъй като само тя поддържа дисковете на гръбначния стълб влажни и здрави. Не забравяйте да правите упражнения всеки ден, които да поддържат тялото ви в добра форма.