Психологичните разстройства са патологични състояния, които засягат мисленето, чувствата и поведението на индивида, предизвиквайки нарушения в нормалната функция и качество на живот.
Психологичните заболявания могат да се категоризират в различни видове според симптоматика и област на действие. Съществува определена група психологически заболявания, касаещи личността и нейното развитие.
Такова психологическо заболяване е анксиозното разстройство на личността. То е психично заболяване, което се характеризира с интензивен и продължителен страх и голяма тревожност. Това разстройство може да засегне различни аспекти на живота на човека и да ограничи неговата способност да функционира нормално в обществото.
Симптоми на анксиозното разстройство на личността
Непрекъснато изпитване на тревожност и страх - хората с АРЛ често изпитват интензивен страх или тревожност, дори когато няма конкретна заплаха или опасност.
Опасения и неувереност
Хората с това заболяване могат да се чувстват неуверени в себе си и да имат постоянни опасения относно различни аспекти на живота си, като например работата, междуличностните отношения или здравето си.
Избягване на социални ситуации
Хората с анксиозно разстройство често се страхуват от социални ситуации и се избягват от тях, защото се чувстват неуверени и тревожни в присъствието на други хора.
Физически симптоми на анксиозно разстройство на личността
Тревожността може да доведе до физически симптоми като напрежение в мускулите, лошо главоболие, дразнителност, тревожност, честа паника, проблеми със съня и други.
Страх от критика и осъждане
Хората с анксиозно разстройство се страхуват от критика и осъждане от страна на другите, поради което се опитват да избегнат ситуации, в които биха могли да бъдат изложени на такива оценки.
Лечение на анксиозното разстройство на личността
Лечението на анксиозното разстройство на личността обикновено включва психотерапия и, в някои случаи, медикаменти. Психотерапията особено когато става въпрос за анксиозно разстройство на личността, може да помогне на пациентите да разберат и управляват своите тревожни мисли и чувства, да подобрят самоувереността си и да научат как да се справят със социалните ситуации по-ефективно.
Психотерапевтите могат да използват различни методи, като когнитивно-поведенческа терапия или психодинамична терапия, в зависимост от нуждите на пациента.
Причини за анксиозното разстройство на личността
Причините за развитието на анксиозното разстройство на личността са сложни и могат да включват генетични фактори, биологични фактори, както и фактори от средата като детско травмиране, недобро възпитание и социален стрес. Съчетаването на тези фактори може да допринесе за развитието на разстройството.