Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравна Енциклопедия»Хипобулия (аспонтанност)

Хипобулия (аспонтанност)

Хипобулия (аспонтанност)

Какво е хипобулия

Хипобулия е състояние, при което човек има затруднения във взимането на решения или в изпълнението на действия. Това може да се дължи на различни причини като психични разстройства, неврологични заболявания, лекарства, стрес, умора или липса на мотивация. Хипобулията е свързана с намалена активност на предния дял на мозъка, който е отговорен за планирането, целенасочеността, самоконтрола и волевите функции.

Какви са симптомите на хипобулия

Хипобулията може да се проявява по различни начини в зависимост от тежестта и причината на състоянието. Някои от общите симптоми на хипобулия са:

- Затруднение в избирането на една от няколко възможности;

- Отлагане или избягване на задачи, които изискват решения или действия;

- Неспособност да се започне или завърши започнато;

- Неувереност, колебание или съмнение в собствените решения или действия;

- Липса на интерес, желание или удовлетворение от резултатите;

- Липса на инициатива, амбиция или цели;

- Пасивност, подчиненост или зависимост от други;

- Апатия, безразличие или меланхолия.

При пациенти с хипобулия са потиснати всички основни видове жажда, сред които са и физиологичната. Апетитът на пациента е намален и въпреки че лекарят успява да го убеди в необходимостта от храна, той ще яде с неохота и само на малки порции.

В резултат на намаляването на сексуалното желание не само изчезва интересът към секса, но в същото време изчезва и интересът към собствения външен вид. Пациентите също така нямат нужда от общуване с други хора, те са обременени от присъствието на някого наблизо и нуждата да говорят, така че често искат да бъдат оставени сами.

Пациентите посвещават много време на собствените си страдания и преживявания и следователно не искат да се грижат за близките си. Това явление често се среща при майки по време на следродилна депресия, когато майката не е в състояние да се насили да се грижи за бебето.

Поради факта, че инстинктът за самосъхранение отслабва, пациентът може да направи опити за самоубийство. Характерен признак е срамът от собствената безпомощност и пълно бездействие.

Що се отнася до движенията на пациента, те стават инхибирани, наблюдават се нередности в походката, почеркът се променя, като буквите губят очертанията си. Позата на мъжа придобива скръбен вид, страдалческо изражение на лицето с тъпо изражение и увиснали ъгълчета на устата. Има мудност в движенията, жестовете изразяват отчаяние и безнадеждност.

Етапи на хипобулията

Хипобули- Аспонтанност

В първия етап на хипобулията се наблюдават прояви като липса на инициатива и целенасоченост, а в крайна форма - синдром на Апато-Абул.

Във втория етап пациентът проявява неспособност да изчисли правилно собствените си действия, поради което те изглеждат непоследователни и хаотични.

На третия етап на разстройството се наблюдават натрапчиви преживявания и чувство на нерешителност.

Във втория и третия етап са възможни прояви на импулсивност и повишена внушаемост и дори халюцинации. Освен това може да се прояви и обратната форма на разстройството – неконформизъм, който се характеризира с негативизъм и силна упоритост, а освен това и прекомерна мечтателност.

На четвъртия етап на заболяването човек става напълно неизпълнителен и апатичен.

Епидемиология

Тъй като хипобулията е проява на депресия, трябва да се обърнем към епидемиологичните резултати относно тази патология. Депресията се счита за едно от най-честите психични разстройства. Статистиката показва, че в света се наблюдава при приблизително 350 милиона души от всяка възрастова категория. Но в същото време депресията се среща по-често при жените, отколкото при мъжете.

Причини за хипобулия

Хипобулия (аспонтанност)

Причината за хипобулия е развитието на депресивен синдром.

Рискови фактори

Тъй като хипобулията е една от проявите на депресия, е необходимо да се идентифицират основните рискови фактори за развитието на този синдром или неговия рецидив:

- депресията е наблюдавана в детството или юношеството;

- в медицинската историята на пациента има минали тревожни разстройства или посттравматичен стрес;

- интровертните личности са по-склонни да развият хипобулия;

- злоупотреба с наркотици, както и с алкохолни напитки;

- наличие на такива черти на характера като повишена самокритичност, зависимост от другите, песимизъм и ниско самочувствие;

- наличие на тежки хронични патологии – диабет, рак, сърдечна недостатъчност;

- приемането на определени категории лекарства – например хипотензивни лекарства или хапчета за сън;

- стрес или травматични събития - например сексуално или физическо насилие, загуба на любим човек или скъп човек, проблеми с финансите или във връзката;

- пациентът има близки роднини, страдащи от биполярно разстройство, депресия или алкохолизъм, както и опит за самоубийство.

Патогенеза

Резултатите, получени след изследване на пациенти с тежка депресия, показват, че те имат аномалии във функционирането на висцералния мозък, предните части на мозъчната кора.

При ендогенна депресия наследствените фактори се отличават като водещи фактори, проявяващи се в биполярни психози, периодични пристъпи на монополярна депресия, както и късна депресия. Нарушаването на процесите на метаболизъм на биологичните амини е фактор за предразположение към развитие на разстройства на настроението. Появата на депресивен синдром е свързана с относителна липса на биологични амини в синаптичната цепнатина (вещества като норепинефрин, серотонин или допамин).

Депресивните състояния се появяват поради различни соматични патологии – например хипотиреоидизъм на щитовидната жлеза, ендокринопатия, синдром на хиперкортицизъм и в допълнение към хипокортицизма, карцином с различни локализации, неврологични разстройства, инфекциозни заболявания или колагенови заболявания като ревматоиден артрит или Liebman-Sachs заболяване.

Как се лекува хипобулия

Лечението на хипобулия зависи от това каква е основната причина за състоянието. В някои случаи хипобулията може да се подобри с промяна на лекарствената терапия, ако тя е причинител за симптомите. В други случаи хипобулията може да се лекува с психотерапия, която има за цел да повиши самочувствието, самооценката, мотивацията и вътрешната сила на човека. Също така могат да се прилагат различни техники за подобряване на вниманието, концентрацията, паметта и организацията, като например:

- Поставяне на конкретни, реалистични и измерими цели;

- Разделяне на големите задачи на по-малки и по-лесни стъпки;

- Прилагане на награди и санкции за постигане или неизпълнение на целите;

- Търсене на подкрепа и обратна връзка от близки хора или специалисти;

- Избягване на разсейващи фактори и създаване на подходяща среда за работа;

- Практикуване на релаксация, медитация или други техники за справяне със стреса.

Как се предотвратява хипобулия

Хипобулия (аспонтанност)

Предотвратяването на хипобулия изисква редовно поддържане на добро физическо и психическо здраве. Някои от препоръките за профилактика са:

- Водене на здравословен начин на живот, който включва редовно спортуване, балансирано хранене, достатъчно сън и ограничаване на употребата на алкохол, тютюн или други вредни вещества;

- Поддържане на активен и стимулиран ум, който включва учене на нови неща, четене на книги, решаване на гатанки, играене на игри или други хобита, които предизвикват мисленето и творчеството;

- Поддържане на социални контакти, които включват общуване с приятели, семейство, колеги или други хора, с които се чувствате добре и които ви подкрепят и вдъхновяват;

- Търсене на помощ, ако имате симптоми на хипобулия или други психични или неврологични проблеми, които ви пречат да живеете пълноценно и щастливо;

Хипобулията е състояние, което се характеризира с намалена способност за взимане и изпълнение на решения или извършване на действия. То може да се дължи на различни фактори, като психични или неврологични заболявания, лекарства, стрес или липса на мотивация.

Хипобулията може да се лекува с подходяща медицинска или психологическа терапия, която има за цел да повиши самочувствието, мотивацията и волевите функции на човека. Също така хипобулията може да се предотвратява с водене на здравословен и активен начин на живот, поддържане на социални контакти и търсене на помощ при нужда.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни

Препоръчано

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати