Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Как да поддържаме водния баланс в организма

Как да поддържаме водния баланс в организма

Как да поддържаме водния баланс в организма

Днес много хора водят активен начин на живот, в който се редуват физически натоварвания със стрес. Поради това тялото често изпада в състояние на дисбаланс по отношение на водата в него, тоест наблюдава се дехидратация.

В същото време доброто здраве и тонус се асоциират с поддържане на алкално-киселинния баланс в тялото. Какво общо има това с водата? Свойствата, които притежава водната среда, се измерват с показател, означаван като рН. С него се отразява съотношението на положителните водородни йони и отрицателните йони в даден разтвор. Скалата има 14 степени, като 1 е силно киселинна среда, 7 е неутрална, а 14 силно алкална. Тъй като тялото ни е много висок процент вода, то оптимален за здравето е рН около 7.

Същност на понятието воден баланс

Под воден баланс се разбира количеството вода, което постъпва в организма, и това, което се отделя от него. Водата изпълнява в тялото ролята на изолатор, регулира вътрешната температура и е сред основните градивни частици на клетките.

Липсата на достатъчно вода за всички нужди на организма се нарича обезводняване и резултатът е понижена физическа и умствена активност, умора, нарушена концентрация, главоболие, нарушения в нормалната телесна температура и други.

Дори минимални нарушения във водния баланс от 1-2 процента дехидратация водят до нарушения във вътрешните процеси в тялото. Хранителните вещества не се усвояват напълно, отделителната система не работи добре, усеща се тревожност, която може да прерасне в депресия, както и постоянно усещане за стрес.

Роля на водата в процесите, протичащи в тялото

Как да поддържаме водния баланс

Водата подпомага тялото при възстановяването му от физическите и емоционалните предизвикателства, следствие напрегнатия начин на живот. Изхвърляйки токсините извън тялото чрез водата, премахваме хормона на стреса. Така водата регулира настроението, намалява чувството на тревожност, контролира депресията, тъй като мозъкът работи оптимално.

Известно е, че хормоните се пренасят от кръвта и един от начините за регулирането им е пиенето на достатъчно вода. При усещане за жажда, суха кожа, мускулни крампи, главоболие, тъмна урина, е нужно да се увеличи приемът на вода, защото това подсказва начало на дехидратация.

Самото тяло подсказва кога се нуждае от вода чрез усещането за жажда. Тя се явява и механизъм за поддържане на водния баланс. При нужда от вода в мозъка се задействат нервни центрове, които активират определени рецептори, създаващи усещане за жажда. Приемът на вода потиска тези центрове и усещането изчезва, защото тялото възстановява водния си баланс.

При излишък на вода жаждата се потиска. Добре е да се знае, че при липса на вода разграждането на мазнините се забавя, защото черният дроб започва да работи в помощ на бъбреците и забавя метаболитните процеси. Затова е добре да се следят сигналите на тялото и да се удовлетворяват нуждите му.

Причини за настъпване на дехидратация

Тялото се дехидратира, когато загубата на вода е твърде висока, а приемът е недостатъчен. Тялото се опитва да се справи с този дисбаланс като произвежда хормон, наречен вазопресин. Той действа така, че увеличава процеса на обратно всмукване на вода в каналчетата на бъбреците и намалява отделената при уриниране вода. В стремежа да се задържи водата, каналчетата на бъбреците поемат повече натриеви соли и не ги изхвърлят с урината. Това нарушава както процеса на кръвообращение, така и движението на водата в тялото. А това е свързано с цялата физиология.

Загубата на вода, водеща до дехидратация, е опасно състояние, защото засяга всички жизнено важни процеси, които протичат в тялото. То е с най-висока степен на опасност при активен спорт с прием на диуретици, което може да доведе дори до внезапна смърт.

При активен спортен режим дехидратацията може да се прояви като загуба на мускулна маса, а при интензивни къси тренировки - до увеличаване на напрежението върху ставите и връзките и като следствие от това до травми.

Как да поддържаме водния баланс в тялото си

Woden balans

Работата на всички органи, наред с поддържането на баланса на хормоните зависи от добрия воден баланс. Затова той трябва да се поддържа ежедневно, а начините за това не са малко. Ето някои предложения за избор.

Създаване на собствена водна норма

Всеки организъм има различна нужда от вода, но все пак съществува общо норма. За средно количество се считат 8 чаши вода на ден. Изчислено е, че жените пият средно по 1, 7 литра дневно, а мъжете по 3, 7 литра на ден. Един съвет от специалист е да се пие по 60 милилитра на килограм лично тегло. При тегло 50 килограма оптималното количество вода е от 1, 5 литра до 3 литра.

Спазване на изискване за температура на водата

Съветът на специалистите е водата да бъде със стайна температура. Ако е твърде студена, тялото използва повече енергия да я стопли до нужната. Студената вода свива кръвоносните съдове в стомаха и пречи на храносмилането. Това води до дехидратация.

Нужда от вода сутрин

Всеизвестно е, че трябва да се пие вода сутрин, тоест, да се започва денят с чаша вода. Това зарежда тялото за целия ден. Препоръчва се да е с резен лимон. Лимонът съдържа витамин С, който изчиства токсините от тялото.

Водата се пие между храненията, а не по време на хранене

Много хора пият вода, докато се хранят. Това е лош навик обаче. Големите количества вода по време на хранене води до втечняване на храносмилателните сокове и това дехидратира тялото. Затова е правилно да се пие вода поне ½ час преди хранене и час след това.

Да се ядат зеленчуци, съдържащи много вода

Освен с вода, нуждата от течности се получава и от зеленчуците, съдържащи много вода. Краставиците са в голяма степен съставени от вода, а заедно с това съдържат витамини, минерали и фибри. Те влияят добре както на водния баланс, така и на състоянието на кожата, косата, ноктите.

Вода вместо кофеин и алкохол

Как да поддържаме водния баланс в организма

Кофеинът и алкохолът имат диуретичен ефект и с тяхната употреба се губи вода. Затова вместо чаша кафе или чаша вино е по-добре да се изпие чаша вода.

Напомняне за пиене на вода

Често хората, заети със задачи в ежедневието, забравят за пият вода. При такива случаи е добре водата за деня да е в бутилка, която седи в близост до работното място, или в чантата при излизане, за да подсеща за нуждата от вода.

Тонизираща напитка, която да задоволява нуждата от течност

Различни здравословни напитки могат да заместят част от необходимата вода в определени моменти от деня. Сутрешна чаша чай или чаша натурален сок вместо вода внасят разнообразие в постигането на водния баланс.

Значение на добрата хидратация за здравето

Когато се търси основание за наличие на живот някъде, първото условие е да се търси наличие на вода. Тя не е просто средата, но и люлката на живота. Нашето тяло се състои от 75 % вода, която е основен участник във всички жизнени процеси.

Постигането на воден баланс означава да се осигури на тялото възможност да работи оптимално, запазвайки телесното здраве. Разтворител, топлопроводник, участник в преобразуването и предаването на енергия и още много са задачите, които водата изпълнява в тялото. Задачата пък на всеки човек е да се научи да поддържа своя воден баланс, за да гарантира здравето си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest