Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Здравословно Хранене»Правила на фруктианството

Правила на фруктианството

Правила на фруктианството

Има една група хора, които смятат, че сме създадени, за да ядем плодове. Не става въпрос за корени, стъбла или ядки, а само за плодове. Тези хора се наричат фруктарианци. Според тях фруктарианството може да промени човечеството като най-лесен и бърз метод за духовно израстване.

Според тях плодът е най-разумната храна, но преди да се направи такъв избор, необходима е предварителна информация за фруктарианството и всички положителни и отрицателни страни, които носи със себе си.

Същност на фруктарианството

Фрутарианството или фруктовата диета е най-стриктната версия на вегетарианството, тъй като включва ядене само на плодове, или плодовете са 2/3 от диетата.

Фрутарианството е вегетарианска диета, която изключва не само месо, млечни продукти и яйца, но и зеленчуци. Диетата е доминирана само от плодове, въпреки че един от вариантите на системата, най-умереният, включва въвеждането на ядки и семена в менюто. Фруктарианците избягват готвенето и други форми на термична обработка на плодовете. Всъщност това са суровоядци, които не използват термична обработка на храната си.

Основни правила на фруктарианството

Фруктианство

Тази диета се основава на плодове, включително тези, които се признават за зеленчуци в кулинарията, но от ботаническа гледна точка се класифицират като плодове, такива са:

- киселите - всички цитрусови плодове, киви, ананас, нар, грейпфрут;

- средно киселелите - къпини, ябълки, череши, вишни, манго, праскови;

- сладките - банани, смокини, папая, пъпеш, грозде, диня;

- маслодайните семена - авокадо, кокос, маслини;

- сушените плодове- фурми, сини сливи, стафиди;

- неподсладените зеленчуци, които са ботанически класифицирани като плодове - патладжан, краставица, домат.

- Фруктарианци не могат да ядат плодове, които са събрани от убити растения, така че те ядат само плодове, които растат на дървета и храсти. Крайните между тях ядат само плодове, които са паднали сами на земята, не берат такива от дървото

- Според правилата на фруктианството трябва да ядете малки порции плодове, но често, на всеки 2-3 часа. Освен това трябва да пиете 2 литра течност на ден под формата на вода или прясно изцедени сокове или смутита

Плюсове и минуси на фруктарианството

Фруктианство и фруктова дита

Въпросът, който всеки си задава, е доколко тази диета е здравословна и не крие ли рискове. Наистина е здравословно, стига да продължи няколко дни и има за цел да прочисти тялото от токсини и да свали няколко килограма.

Плюсове на фруктарианството

Тази диета може да се повтаря само от време на време. Тогава ползите от нея ще бъдат постепенно намаляване на нивата на холестерола, кръвното налягане и загуба на тегло. Изследванията показват, че плодовете също могат да намалят риска от рак и други хронични заболявания. Освен това насища тялото с витамини.

Минуси на фруктарианството

Правила на фруктианството

Фрутарианството като начин на хранене за цял живот обаче не е добро решение. Лекарите отбелязват, че всички монодиети, използвани дълго време, са неблагоприятни за здравето. Фрутарианството е строга, нискоенергийна диета.

Основният недостатък на това хранене е преди всичко недостатъчното съдържание на пълноценни протеини и дефицит на калций, желязо и цинк, което може да доведе до хронична умора и да увеличи риска от остеопороза. Опасен за здравето е и дефицитът на витамин В12, който може да доведе до анемия.

Освен това тялото на фруктарианеца не получава необходимите мастни киселини. Трябва също да се отбележи, че плодовете доставят много захар и излишъкът в диетата може да доведе до симптоми, характерни за диабетици. В допълнение, простите въглехидрати допринасят за колебанията в нивата на кръвната захар и това е свързано с промени в настроението и апетита, които са трудни за борба с такава нискокалорична диета.

Съветът на специалистите: задължителна консултация с лекар преди преминаване временно на фруктарианско хранене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest