Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»До колко години е застрашено детето от рахит?

До колко години е застрашено детето от рахит?

До колко години е застрашено детето от рахит?

Когато става въпрос за най-големите заплахи за детското здраве, веднага се сещаме за рахита. Това заболяване има многовековна давност, поради което е описано още от лекарите в древността.

Особено разпространено е през Средните векове, като следствие от бедността и недохранването и е описано научно през 1650 година от английския лекар Глисон.

Днес все още има опасност за децата от рахит и в съвременното общество, въпреки добрата информираност и възможностите на медицината.

Общи сведения за рахита и развитието му при децата

Смята се, че причината за рахит е липсата на витамин D, калций или фосфор. Проява на болестта е забавяне на втвърдяването на костите, което води до тяхната деформация.

Хората получават 80 процента от нужния им витамин D чрез химичен процес, при който кожният ергостерол се превръща във витамин D под действието на ултравиолетовите лъчи. Съдържа се също в някои продукти като мазната риба, яйчения жълтък и черния дроб. Затова храненето също е от значение. Рахитът на практика е авитаминоза.

Рахитът се отразява на костната система като прави костите слаби и меки. В някои случаи предизвиква фрактури и деформации, при които краката се изкривяват, както и гръбначният стълб.

До каква възраст децата са застрашени от рахит

Риск от рахит при детето

Медицината твърди, че децата под 5-годишна възраст са в риск от развитие на рахит, когато е ограничено движението им и водят по-затворен начин на живот.

Нужно да се знае, че рахитът е болест на растящия детски организъм, засягащ основно буйния костен растеж. Той засяга основно кърмаческата възраст, тоест възрастта между 3 и 8 месеца. Среща се сравнително често до 2-годишна възраст, а има и деца на 3-4 години с все още неоздравял рахит.

Кои деца заболяват по-често от рахит

Децата, които са родени доносени, преди 3 месеца не се наблюдава рахит, защото те все още имат запаси от витамин D от майката. Вроден рахит се среща рядко и то при случаи, в които майката е прекарала бременността на легло и при спазване на диета поради някаква причина.

Рахит при бебетата

Недоносените деца заболяват по-често от рахит, особено ако са оставени без подходяща профилактика. При тях може да се случи още в първи или втори месец. Причините са малкото витамин D, както и ниските запаси на калциево-фосфорни соли, нужни за растежа им. Честотата и тежестта на рахита при тях се засилват от степента на недоносеност.

Характерно е, че това е болест на страните от умерения пояс, където дълги периоди от време са без слънчева светлина. Утежняващ фактор е раждането в началото на зимата, отглеждане на бебето в тясно и непроветриво помещение, липсата на чист въздух, начинът на хранене на бебето - чрез кърмене от майката или с изкуствена храна и други фактори на околната среда.

Вижте също как да вдигнем имунитета на детенцето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest