Желязото е жизненоважен минерал, необходим за производството на хемоглобин – белтък в червените кръвни клетки, който пренася кислород до всички тъкани и органи. Липсата на достатъчно желязо в организма може да доведе до състояние, наречено желязодефицитна анемия, което е сред най-честите хранителни дефицити в световен мащаб.
Но как да разпознаем, че организмът ни страда от липса? Ето основните симптоми, които може да сигнализират за нужда от допълнителен прием на желязо през зимата.
Симптоми при недостиг на желязо
Постоянна умора и слабост
Чувствате се изтощени дори след пълноценен сън? Липсата на желязо намалява способността на организма да произвежда енергия, което води до постоянна умора. Този симптом е особено чест, тъй като при ниски нива на хемоглобин, тъканите и мускулите не получават достатъчно кислород за нормалната си функция.
Бледа кожа и лигавици
Бледата кожа е един от най-очевидните признаци на дефицит на желязо. Недостатъчният хемоглобин в кръвта прави кожата и лигавиците по-малко розови. Обърнете внимание на вътрешната част на клепачите, устните и дланите – те също могат да изглеждат бледи.
Задух и учестено сърцебиене
Ако се задъхвате дори при лека физическа активност или усещате сърцебиене без причина, това може да е сигнал за нисък хемоглобин. Тялото се опитва да компенсира липсата на кислород, като увеличава сърдечния ритъм.
Главоболие и световъртеж
Ниското съдържание на желязо намалява доставката на кислород до мозъка, което може да доведе до главоболие или чувство на замаяност. Ако тези симптоми са хронични и не се подобряват, е препоръчително да се консултирате с лекар.
Чупливи нокти и косопад
Чупливите и напукани нокти, както и косопадът, могат да са признак за нужда от желязо през зимата. Космените фоликули се нуждаят от кислород за правилния си растеж и функциониране. При недостиг, косата става тънка, лесно пада и расте по-бавно.
Студени ръце и крака
Хронично студените крайници са индикатор, че кръвообращението в тялото е нарушено, често заради недостатъчно количество кислород в кръвта. Това може да се дължи на недостиг на желязо.
Проблеми с концентрацията и раздразнителност
Недостигът на кислород засяга и когнитивните функции. Хората с ниски нива на желязо често изпитват затруднения с концентрацията, забравят лесно и могат да бъдат по-раздразнителни от обикновено.
Кога да се обърнете към лекар?
Ако разпознавате някои от тези симптоми, е важно да се консултирате с медицински специалист. Дефицитът на желязо може да бъде потвърден чрез кръвен тест, който измерва нивата на хемоглобин, серумно желязо и феритин – основен показател за запасите на желязо в организма.
Как се компенсира недостигът на желязо?
Лечението на дефицит на желязо може да включва:
Промяна в хранителния режим: Включете богати на желязо храни, като червено месо, черен дроб, яйца, зелени листни зеленчуци, бобови култури и ядки. Консумацията на витамин С (цитруси, чушки) спомага за по-доброто усвояване на желязото.
Добавки с желязо: При по-сериозен недостиг лекарят може да препоръча добавки с желязо. Важно е да ги приемате според указанията, тъй като прекомерният прием също може да е вреден.
Лечение на основни заболявания: Ако желязодефицитът е причинен от хронично заболяване или загуба на кръв, трябва да се лекува основният проблем.
Желязото е ключово за правилното функциониране на тялото, а липсата му може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Ако забележите признаци на дефицит на желязо през зимата, не ги пренебрегвайте. С правилна диагностика и лечение можете да възвърнете енергията и здравето си.
Вижте също има или връзка между косопада и недостига на желязо.