Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Здравословно Хранене»Вредно ли е слънчогледовото олио?

Вредно ли е слънчогледовото олио?

Слънчогледово олио

В търговската мрежа можете вече да срещнете всякакъв вид олио и масло - маслиново, сусамово, ленено, класическо конопено олио, кокосово, обикновено рапично, фъстъчено, масло от тиквени семки, палмово, масло от свежо авокадо и т.н. Бихме се изненадали обаче, ако не съхранявате в някой кухненски шкаф и истинската класика, присъща за българската кулинария, а именно слънчогледово олио.

От всички европейски държави то се е появило за първи път в Холандия, а по времето на Петър І – ви започва масово да се налага и в Русия. От тогава до днес то се използва в редица държави, което до някъде се дължи на факта, че може да се консумира дори по време на Великия пост.

Макар да се е наложило в редица държави по света, все още няма консенсус по темата дали слънчогледовото олио е полезно или вредно за човешкия организъм. Според някои специалисти то е много по-вредно от зехтина, например. Докато според други популярността на зехтина се дължи предимно на неговата мащабна реклама, както и на това, че той се свързва с доказалата се като здравословна и успешна Средиземноморска диета.

В следните редове нямаме за цел нито да отправяме хвалебствия към консумацията на слънчогледово олио, нито пък да отречем някои потенциални здравословни проблеми, с които се свързва тази консумация. Просто ще разгледаме различните мнения на специалистите, както и различните видове слънчогледово олио, защото именно в тях се крие разковничето на този въпрос.

Най-общо казано слънчогледите се делят на маслодайни и не маслодайни. От първите се получава слънчогледовото масло, докато вторите консумираме под формата на семки.

В състава на слънчогледовото масло влизат много полезни за организма киселини като стеаринова, палмитинова, линоленова, линолова, арахидоноват, олеинова и др., които заедно с витамините А, Д и Е, способстват за понижаване нивото на вредния холестерол, за укрепване на имунитета, за минимизиране на риска от хронични заболявания на стомаха, черния дроб, белите дробове и червата и имат подмладяващ ефект.

Слънчогледово масло

Да разгледаме обаче кои видове слънчогледово олио успяват да запазят след обработката им всички полезни вещества.

Сурово студено пресовано олио

То е подложено само на филтриране и запазва в максимална степен всички здравословни за човешкото здраве съставки. Негов минус е, че е доста нетрайно. Което съответно означава, че ако използвате развален вече продукт, то напълно логично, това би довело до проблеми от най-разнообразен характер.

Нерафинирано слънчогледово олио

При неговата направа няма допълнителна обработка и ако то е първо качество, би трябвало редовно да го включвате в менюто си.

Хидрогенирано слънчогледово олио

Приготвя се чрез процес на нагряване, при който част от полезните му вещества се губят. То може да се съхранява за много дълго време, но консумацията му се свързва с покачване нивата на лошия холестерол и понижаване на добрия. Типичен пример е маргарина.

Рафинирано слънчогледово олио

Олио

Вероятно именно това е олиото, с което всеки от нас разполага в кухненския си шкаф. В резултат на обработката му обаче, подобно на всички останали рафинирани продукти, ценните му вещества се губят.

Рафинирано дезодорирано олио

Вече споменахме какво се случва с рафинираните продукти, но при този вид олио се премахват и всички ароматни вещества, с цел продукта да бъде предпазен от преждевременно разваляне. Поради тази причина някои специалисти го препоръчват да бъде включен в детското хранене.

В заключение спокойно можем да кажем, че няма да нанесете някакви непоправими щети върху организма си, консумирайки слънчогледово олио. Важно е да подбирате качествените видове, да не прекалявате с консумирането на каквото и да е олио/масло (все пак са много калорични), както и да спазвате инструкциите им за съхранение.

Вижте също защо зехтинът е най-полезен и как да познаем качествения зехтин.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest