Дерматитът е кожно заболяване, с което се характеризира състояние на възпаление или изострено раздразнение на кожата. Известни са няколко типа дерматит, като най-известните са контактен дерматит, себореен дерматит и атопичен дерматит.
Заболяването се проявява на пристъпи на раздразнение с по-голям или по-нисък интензитет.
Подразделение от групата заболявания на дерматита е студовият дерматит. Той е състояние, което се проявява в реакции на студено излагане на кожата. Това е вид контактен дерматит, който се случва, когато кожата се излага на ниски температури, като например при по-дълго излагане на студено време.
Това състояние може да засегне хора, които работят или прекарват продължително време на открито при студено време, но също така може да се случи и при обикновена студена експозиция, особено при ниски температури и влажност.
Симптоми на студов дерматит през есента и зимата
Най-често студовият дерматит се появява през зимата и есента. Ето какви симптоми настъпват тогава и как да се предпазим:
Сърбеж и дискомфорт при студов дерматит
Студовият дерматит може да доведе и до поява на сърбеж и дискомфорт по кожата, особено ако кожата стане по-суха и раздразнена.
Сухота и раздразнение през есента и зимата
Ниските температури и по-сухият въздух могат да изсушат кожата, което може да предизвика сухота, раздразнение и дори напукване на кожата, особено по ръцете и лицето.
Червенина и обриви при студов дерматит
По-дълготрайната експозиция на студено време може да доведе до поява на червенина, обриви и дори до поява на петна, особено в областите, които са по-изложени на студа, като например лицето, ушите или ръцете.
Кожата е бледа
В допълнение към другите симптоми, кожата може да изглежда мързелива, т.е. да има блед или синкав цвят, което е реакция на ниските температури.
Как да се предпазим от студов дерматит през есента и зимата?
За да се предпазите от студов дерматит, е добре да носите подходящо облекло за студено време. Носете по-дебели дрехи, но подбирайте такива, които са с памучни и качествени материи, за да не се провокира раздразнение на кожата.
Освен това, е важно да използвате хидратанти и защитни кремове, които да поддържат влажността на кожата. Редовната хидратция предотвратява изсушаването и напукването.
Също така е препоръчително да се избягва дълготрайна експозиция на студено време, особено без подходяща защита на кожата.
Ако симптомите на студовия дерматит през есента и зимата станат сериозни или не се подобряват с обичайните грижи за кожата, консултирайте се с дерматолог за професионално лечение и съвети.
Вижте още:
- Есенна грижа за ръцете при студов дерматит;