С настъпването на пролетта природата се събужда за нов живот – дърветата цъфтят, тревите се раззеленяват, а въздухът се изпълва с цветен аромат.
За много хора обаче този сезон носи не само радост, но и сериозни неудобства, свързани с пролетните алергии. Кихане, сълзене на очите, запушен нос и затруднено дишане са само част от неприятните симптоми, причинени от полените във въздуха.
Как да се предпазим от тези дразнители и да облекчим алергичните реакции?
Същност на проблема
Алергиите са реакция на имунната система към безвредни за повечето хора вещества, наречени алергени. Пролетните алергии се причиняват основно от полените на цъфтящите дървета, треви и цветя. Когато тези микроскопични частици попаднат в дихателните пътища, организмът на някои хора ги разпознава като заплаха и започва да произвежда антитела, които предизвикват възпаление и неприятни симптоми.
Най-честите алергени през пролетта са:
Полени от дървета като бреза, дъб, елша, върба, топола. Възможна е и алергия към липов цъфтеж.
Полени от треви като райграс, тимотейка, житни култури.
Плесени и спори, които се разпространяват по време на влажния пролетен сезон.
Симптоми на пролетните алергии
Алергичната реакция може да варира от леки до тежки симптоми, в зависимост от чувствителността на организма. Най-често срещаните оплаквания включват:
Респираторни проблеми – запушен или течащ нос, често кихане, дразнене в гърлото и алергична кашлица понякога.
Очни симптоми – сърбеж, зачервяване, сълзене на очите.
Кожни реакции – обриви, зачервяване и сърбеж.
Умора и главоболие – в резултат на продължителния алергичен отговор и затрудненото дишане.
Влошено качество на съня – запушеният нос и дразненето в гърлото могат да доведат до безсъние.

Как да се предпазим от пролетните алергии?
Макар че напълно избягването на полените е невъзможно, има няколко ефективни начина да намалим тяхното въздействие върху организма:
Следете нивата на полените
В днешно време много уебсайтове и мобилни приложения предлагат актуална информация за нивата на полените в различни региони. Ако прогнозата показва висока концентрация на полени, избягвайте дългите разходки на открито.
Ограничете времето навън в пиковите часове
Концентрацията на полени е най-висока сутрин (между 5:00 и 10:00 часа) и в сухите, ветровити дни. Ако е възможно, излизайте навън по-късно през деня или след дъжд, когато въздухът е по-чист.
Затваряйте прозорците
Полените лесно проникват в дома, особено в периодите на цъфтеж. Дръжте прозорците затворени, особено през нощта и сутринта, и използвайте климатик с добър филтър за въздух.
Сменяйте дрехите и мийте косата след разходка
Полените полепват по косата, дрехите и кожата. След разходка на открито вземете душ, сменете дрехите си и изперете носените дрехи, за да предотвратите внасянето на алергени в дома.
Използвайте въздушен филтър
Пречиствателите на въздуха с HEPA филтри могат да намалят концентрацията на алергени в затворените помещения.
Лечение и облекчаване на симптомите

Ако превантивните мерки не са достатъчни, има различни методи за лечение на алергиите:
Антихистаминови лекарства
Тези медикаменти блокират отделянето на хистамин – веществото, което причинява алергичните симптоми. Съвременните антихистамини не предизвикват сънливост и могат да се приемат през деня.
Назални спрейове
Стероидните и антихистаминови назални спрейове помагат за намаляване на възпалението в носните пътища и облекчават симптомите като запушен нос и кихане.
Очни капки
Ако очите ви сърбят и сълзят, специалните антиалергични капки могат да намалят раздразнението.
Имунотерапия (алергични ваксини)
Това е дългосрочно лечение, което включва постепенно излагане на малки количества алергени с цел изграждане на толерантност.
Натурални методи за справяне с алергиите
Някои хора предпочитат естествени начини за намаляване на алергичните реакции. Сред тях са:
Мед от местен пчелин – според някои изследвания консумацията на малки количества местен мед може да помогне на организма да изгради толерантност към полените.
Пресен чай от коприва – съдържа естествени антихистамини и може да помогне при кихане и запушен нос.
Инхалации с морска сол – промивките на носа с физиологичен разтвор помагат за отстраняване на полените от дихателните пътища.
Етерични масла срещу пролетни алергии – масла като евкалипт и лавандула могат да облекчат дишането и да намалят възпалението.
Прочетете още за видовете пролетни алергии и кои са най-ефикасните чайове срещи сенна хрема.