Редовната консумация на чай предпазва жените от остеопороза. Специалистите от Националната университетска болница са изследвали 368 жени над 65-годишна възраст, за да проверят дали начинът им на живот влияе върху здравето на костите. Шестдесет от участничките редовно пиели чай, а останалите - рядко.
Остеопорозата e прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. В резултат от намаленото усвояване на калций костите изтъняват и губят плътността си. Нарушава се равновесието между процесите на изграждане и разграждане на костната тъкан в полза на разграждането.
В резултат на което костите стават крехки и могат да бъдат счупени лесно, най-вече в областта на китките, гръбнака и тазобедрените кости.
Факторите, които предразполагат към остеопороза са повишена функция на щитовидната жлеза, неправилно хранене, особено в детската възраст, теглото и липсата на физическа активност.
Неслучайно остеопорозата е по-често срещана при жени с наднормено тегло. Развитие на остеопороза се наблюдава по-рядко и при жени, които имат физическа активност или упражнения през 5 от дните на седмицата.
Жените между 60 и 69 са с двукратно повишен риск, а тези над 70 с четирикратно.
Зеленият чай е полезен за здравето и помага за предпазване от много заболявания.
Флуоридът в ободрителната напитка забавя загубата на костна маса, а флавоноидите подобряват костната маса. Други две вещества в зеления чай - полифеноли и танин, също оказват благоприятно въздействие върху нея.
Някои специалисти оборват тезата, че чаят и кафето могат да причинят костното заболяване, тъй като кофеинът спомага за изхвърлянето на калция чрез урината. Те смятат, че съдържащите се в чая полифеноли и танин противодействат на ефекта на кофеина.