Въпреки че са познати със свежите и сладките си аромати, лайката, ментата и глухарчето са част от групата на горчивите билки.
Горчивият вкус предизвиква редица рефлекси, влияещи на храносмилателния процес и общото телесно състояние. Той стимулира храносмилателните сокове в устната кухина и стомаха. Подпомага функцията на дванадесетопръстника и черния дроб и стимулира апетита.
Диабетиците могат да използват горчивите дарове, за да променят количеството на захар в кръвта си.
Известни като горчиви, тези билки физиологически въздействат на тялото, като тонизиращи, стягащи и пречистващи.
Ангелика
От векове хората използват ангелика срещу настинки и при ревматизиъм. Свойствата му го правят активен, като стимулант и тоник. Използвал се е за ароматизиране на джина.
Лайка
Използва се при треска и като успокоително.
Глухарче
Действа добре, като диуретик, пречиства кръвта, понижава холестерола и кръвното налягане.
Пчелинок
Датира от Древен Египет, използва се за респираторни заболявания.
Магарешки бодил
Действа като детоксикатор на черния дроб.
Мента
Нарича се още „ най-старото лекарство в света“. Масло от мента помага при гадене. Ментата успокоява и действа добре при болки в стомаха.
Седефче
Силно горчиво. Седефчето се използва като лек за стомаха.
Пелин
Силно горчиво и многогодишно растение, действащо като диуретик и антисептик. Има приложение, като съставка във вината и вермута.
Бял равнец
Цъфтящо растение, действащо добре при настинка.
Куркума
Има силно антиоксидантно действие. Тя и джинджифилът са известни с антираковите си свойства. В Индия, ястията, които се овкусяват най-често с нея, са къри и ориз. Освен за подправка, се употребява и като оцветител.
Сминдух
В шарената сол, участва като съставка. Присъства, като такава и в луканки, наденици, пастърми. Заради антисептичното си действие, сминдухът се е използвал за лекуване на екземи и рани. В Китай, като лек се е използвал от мъжете, които имали проблеми с репродуктивността.