Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Гледането на TV на тъмно води до късогледство

Гледането на TV на тъмно води до късогледство

TV

Голяма част от хората късно вечер гледат телевизия или играят на някакви игри на компютъра, ровят се в Интернет и пр. Проблемът идва от това, че повечето хора изключват осветлението, смятайки, че няма да им бъде необходимо, а често и за да не пречат на почивката на своите близки.

Оказва се, че гледането на телевизия на тъмно, както и използването на компютър без да има включено осветление в стаята е много вредно за очите. Знаете, че изобщо не е препоръчително да се стои пред телевизора дълго време, но ако го правите и в тъмна стая, това може да ви причини късогледство.

Ретината има различни клетки – някои от тях са разположени в периферията, други в центъра. Онези, които са в периферията отговарят за зрението в тъмнината, както и за черно-белите изображения, а клетките в центъра за дневното и цветово възприятие.

Гледане на телевизия

Вечерно време, когато зеницата трябва да работи „на тъмно”, тя се разширява и колкото по-широка е, толкова е по-високо е вътреочното налягане. Това от своя страна способства за появата на проблеми с очите, например глаукома.

Не мислете, че ако имате нощна лампа това ще реши проблема, тъй като светлината отново не е достатъчна. Гледайки монитора срещу вас има светло петно, благодарение и на нощната лампа, но премествайки си погледа от телевизора или от монитора, очите отново се лутат „на тъмно”.

При подобни ситуации очите ни се изморяват прекалено бързо – на зеницата и се налага постоянно да се променя – ту се разширява, ту се свива.

Дистанционно

Това несъмнено може да доведе до увеличаване на късогледството, затова специалисти препоръчват да използваме лампата в стаята.

Ако помещението не е много голямо, използвайте крушка 60 вата, ако стаята е голяма – нека бъде крушка от 100 вата. Най-добре би било ако светлината идва не от един, а от няколко източника.

Учени от Политехническия институт "Ренслер" в Ню Йорк, доказват тези твърдения с изследване. Разделили няколко доброволци в две отделни групи.

Първата група накарали да гледат филм на плосък екран в неосветена стая, а втората – в много добре осветено помещение. След края на филма, групите сменили местата си и изгледали още един филм.

В паузата между двата филма, както и след втория, учените проверили каква е скоростта, при която участниците реагират на визуални дразнители. Според данните от изследването – когато в стаята липсва светлина, това забавя скоростта на реакцията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest