Ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Природни средства за лечение на себорея

Природни средства за лечение на себорея

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k254
Себорея

Себореята е известна още като себореен дерматит или обикновен пърхот. Проявява се под различни форми. Може да е под формата на пърхот, плътни люспици по скалпа, зачервяване на лицето или подмишниците, отворени зачервени петна под гърдите и др. Самата дума “seborrhea” означава “прекалено много мазнина”, въпреки че привидно някои от проявленията ѝ предизвикват сухота. Навлажняването на засегнатата кожа само влошава симптомите на заболяването.

Произходът и не е установен. Може да възникне по всяко време - от ранно детство до дълбока старост, и може да се появява и изчезва малко или повече на случаен принцип.

Лечението на себореята изисква директно туширане на кожното възпаление. Това става посредством употребата на съдържащи кортизон кремове и лосиони, които потушават възпалението, така и чрез редуциране на гъбичките, които се натрупват върху люспестите участъци по кожата и задълбочават проблема.

На първо място заменете обикновените шампоани с медицински, включващи в състава си салицилова киселина, цинк, селениев сулфид или кетоконазол. Можете дори сами да си го приготвите. Добре е всяко едно от тези средства да се използва постоянно или веднъж-два пъти седмично, в зависимост от това колко тежки са симптомите на себореята при вас.

Пърхот

Ако симптомите стихнат или изчезнат, то употребата на медицинския препарат се прекратява. Ако ли сте избрали един от изброените по-горе медицински продукти и той спре да действа с времето, преминете към някой друг от тях. За упоритите случаи на себорея е добре да се редуват два различни медицински продукта.

За да излекувате себореята завинаги, е нужно общо засилване на организма, както и на местно ниво. За целта още през първата вечер, когато бъде забелязана появата на заболяването, то се премахват люспите и коричките, ако има такива. Това става най-лесно, като се намажат добре с чисто маслинено масло (зехтин) или с бадемово масло.

Друг вариант е боров вазелин или още по-добре, като се натопи едно парче плат в маслото и се наложи на болното място, като се остави да престои цяла нощ. На следващата сутрин коричките се повдигат сами. Мястото се измива с топла отвара от трина или от трици. След изсушаването мястото трябва да се напудри с бяла пръст (болус алба) или пък с нишесте.

Добре е през периода да се използват кремове със съдържание на кортизон и противогъбични кремове.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest