Ezine.bg»Статии»Семейство»Отглеждане на детето»Малчуганите сами знаят кога трябва да си легнат

Малчуганите сами знаят кога трябва да си легнат

Спящо Дете

Вероятно повечето от вас си спомнят с умиление онези моменти от детството, когато родителите са размахвали пръст и са казвали “отивай да спиш“, а последното което на всяко дете му се прави е да си легне. Особено ако у дома има гости или пък малчуганът иска да си играе и пр.

И макар че тогава не ни се е нравело много това да имаме режим независимо от обстоятелствата, сега всички ние прилагаме същия режим върху нашите деца. От гледна точка на родител нещата изглеждат по-различно. Дори за детето това да изглежда несправедливо и нечестно, ясно е, че майката и бащата го правят за доброто на мъничето.

Оказва се, че режимът, който ние родителите създаваме на децата си относно съня не е най-добрият начин да възпитаваме децата си, поне това е позицията на американски учени. Специалистите са на мнение, че децата са много по-наясно кога трябва да си легнат, отколкото родителите.

Учени от Колорадо са убедени, че ранното лягане на малчуганите не само не им помага, но дори пречи на биологичния им часовник. Според специалистите малките деца си лягат прекалено рано – често все още не са готови за сън и това ги кара да будуват в леглото доста време преди да се унесат в сладка почивка.

Детски Сън

Учените от САЩ определят това като грешка на родителите. Според тях това може да е почивка за майката и таткото, но спрямо детето е напълно грешно. Добрият и пълноценен нощен сън зависи от това, какви са нивата на хормона мелатонин, който вечерно време нараства. Различни фактори могат да определят кога мелатонинът у мъничетата е достигнал нивото за сън, но това време не е еднакво за всички дечица.

Ако лягането не е в синхрон с часовника на детето, това ще причини безсънни нощи не само на мъничето, но и на родителите му, убедени са американските учени. Те напомнят, че липсата на сън у децата може да доведе до емоционални и поведенчески проблеми на по-късен етап.

Според направеното проучване от специалистите в Колорадо, нивата на хормона мелатонин започват да се увеличават около 19 часа и 40 минути.

Ако мъничето е сложено да спи в този момент, сънят му вероятно ще бъде с продължителност около половин час. Малчуганите, чиито мелатонин се увеличава по-късно ще останат будни до по-късен час.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest