Изследване, проведено от британски учени установи, че три четвърти от децата приемат повече калории от нужните им. Това повишава риска от затлъстяване в зряла възраст. Количеството калории трябва да се съобразява с възрастта, активността и скоростта на растежа на детето.
Приемането на повече калории е най-вече по вина на калоричните детски пюрета. Бебетата до шест месеца трябва да приемат не повече от 600 калории на ден, а от 6 до 12-месечна възраст не повече от 750 калории.
Оказва се обаче, че тези норми се надвишават със 100 калории дневно повече при над 75% от малките деца. Най-рискови са бебетата, които не се кърмят, тъй като те се хранят с по-калорична от майчиното мляко храна.
Основната причина за това е, че когато бебето суче, то престава да яде, когато се насити. Когато се храни с шише обаче, то трябва да изпие цялото съдържание.
Когато детето се научи само да иска храна, майките им дават все повече и често нездравословна такава. В резултат бебетата на адаптирано мляко до края на първата си годинка прибавят към теглото си допълнителни 500 г.
Тенденцията с това хранене продължава и в детската градина, където децата се изпращат с бонбонки, чипс или шоколадов десерт в джоба. А това са сред основните причинители на наднормено тегло в по-късна възраст.
Бебешките храни обаче са доста по-опасни, отколкото предполагаме. Те не съдържат почти никакви хранителни вещества. Популярните марки осигуряват по-малко от 1/5 от препоръчваните дневни дози калций, магнезий, цинк, желязо и други важни минерали.
Хранейки се с тях, бебето няма как да си набави достатъчно калций, магнезий, мед и селен. В детските храни се съдържат по-малко от 20% от препоръчваните дневни количества.
Следователно бебетата, които се хранят само с купени бурканчета и адаптирано мляко, са лишени от хранителни вещества. А те са важни за растежа, развитието и защитата от болести.