По традиция в последната неделя на месец октомври (26-ти) връщаме стрелките на часовника с един час назад и преминаваме към така нареченото зимно часово време.
Предимството на зимното часово време е, че ставаме от сън по-късно, въпреки това и сега, както и през пролетта, ще ни е нужно да се адаптираме към промените.
Предлагаме ви няколко трика, който ще ви помогнат да се справите по-лесно с по-късия ден и сезонните депресии.
1. Нужни са от две до три седмици, за да се справим с промяната във времето. Смяната на часа може да предизвика проблеми със съня и концентрацията, но те могат да бъдат избегнати, ако си позволяваме да спим по-продължително в периода на адаптация, смятат учените.
2. Когато наближи моментът за смяна на часа, вземете нещата в свои ръце предварително. Опитайте се да организирате графика и заниманията си така, че през първите две седмици от зимното часово време да не се налага да се справяте с прекалено важни задачи или да извършвате тежки физически упражнения.
3. През първата седмица след смяната на часа всичко се случва по-бавно. Хората се чувстват уморени, демотивирани и депресирани. Ето защо е добре през тези първи дни да нямаме големи очаквания нито към себе си, нито към околните, за да не оставаме и разочаровани.
4. Когато се случват такива важни промени за организма ни, е добре да намерим начин да го подсилим. Специалистите препоръчват през този период да засилим приема на храни, богати на витамини, като цитруси, листни зеленчуци и ядки.
5. Споменахме вече, че е препоръчително да поотложим тежката физическа активност, но това в никакъв случай не означава, че трябва да се обездвижим.
За да се адаптирате по-добре към смяната на часа, отделете време за повече разходки. Движението след работа ще ви помогне да възстановите съня си и да избистрите ума си.
6. Контактите с приятели помагат при редица трудности. Не забравяйте за тях, защото те ще са ви от полза и при смяната на времето. Общуването с близки хора премахва чувството на тревожност и се отразява добре на психиката, обясняват експертите.