Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Здравословно Хранене»Как по-лесно да наддадете на тегло

Как по-лесно да наддадете на тегло

Как да наддадем на тегло

Клинично поднормено тегло означава, че тялото ви по някаква причина страда от липсва на хранителни вещества. Ето какво следва от това и защо трябва да помислите за наддаване на теглото.

1. Повишен риск от преждевременна смърт

Ако сте мъж с поднормено тегло, рискът да умрете рано от някакви здравословни проблеми (сърдечни и съдови заболявания, опорно-двигателен апарат, вътрешни органи и др.) се увеличава.

2. Проблеми с имунитета

За да се бори с всички видове инфекции, тялото се нуждае от енергия. При недостиг на хранителни вещества тази енергия не е достатъчна. Следователно хората с поднормено тегло са по-склонни да боледуват по-често и по-трудно да се възстановяват.

3. Чупливост на костите

Костната минерална плътност и състав намаляват при хора с поднормено тегло. В резултат на това костите стават по-крехки, което увеличава риска от счупвания и развитие на остеопороза.

4. Лошо състояние на кожата, косата и зъбите

Красотата и здравия външен вид също се нуждаят от хранителни вещества. Ако те не са достатъчни, кожата става по-пореста, придобива землист цвят и се ускорява стареенето, косата забавя растежа си или дори започва да пада, рискът от загуба на зъби също нараства значително.

5. Постоянна умора

При поднормено тегло трябва да наддадете

Тук също говорим за липса на енергия, получена от хранителни вещества.

6. Трудности със зачеването

Цялостната вреда на организма се проявява и в този аспект. Например нередовният менструален цикъл, свързан с екстремната загуба на тегло, може да причини безплодие при жените, което е еквивалентно на стерилитет при мъжете.

7. Повишен риск от напреднала деменция

Рискът от сенилна деменция при хора с ниско тегло е 34% по-висок от хората с нормално тегло.

Как да разберете, че имате поднормено тегло?

Не всички тънкости са опасни. Ако вашият индекс на телесна маса (ИТМ) е равен или по-голям от 18, 5, вие сте добре. Но ако ИТМ е под тази стойност, добре дошли в клуба, страдащ от поднормено тегло.

За да изчислите своя ИТМ, разделете теглото си в килограми на квадрата от височината ви в метри.

Например с височина от 1, 8 м тежите 60 кг. Вашият ИТМ: 60/(1.8 × 1.8) = 18.5. Макар и на границата, но все пак не страдате от поднормено тегло. Но ако ръстът ви е 1, 7 м, а теглото ви е 45 кг, то с ИТМ от 15, 57 имате очевиден дефицит на телесна маса.

Какви са причините за поднорменото тегло?

Причините като цяло са различни:

Не получавате достатъчно калории и хранителни вещества с храната. Това се случва при тези, които са на строга диета или страдат от хранителни разстройства - анорексия и булимия.

Тялото не може да абсорбира необходимите хранителни вещества. Това се случва с различни храносмилателни разстройства. Например, с липса на ензими, непоносимост към глутен или диабет (обикновено тип I).

Ядки за качване на килограми

Тялото ви получава и усвоява хранителни вещества, но нещо изяжда тези ресурси, преди да стигнат до органите и тъканите. Това може да бъде сравнително безобиден фактор - например водите много активен начин на живот или спортувате много, а калориите, получени с храната не са достатъчни за тази физическа активност.

Хипертиреоидизъм. Имате ли свръхактивна щитовидна жлеза? Метаболизмът значително се ускорява и следователно тялото се нуждае от повече енергия от обикновено.

Рак - туморите се нуждаят от много енергия за растеж, те я изтеглят от тялото и човек започва да губи тегло;

Инфекции, по-специално туберкулоза и ХИВ: тялото харчи много усилия, за да се бори с тях, така че телесното тегло се намалява.

Ако сте започнали да отслабвате, без да полагате никакви усилия, не забравяйте да се консултирате с лекар. Дори ако нищо не ви притеснява.

Как да наддадем на тегло бързо и безопасно?

Първо разберете какво точно е причинило загубата на килограми. Ако това е анорексия, храносмилателни разстройства или например хипертиреоидизъм, телесното тегло няма да се върне към нормалното, докато не се отървете от основното заболяване.

За да не направите грешка, посетете вашия лекар, който ще ви насочи кои са най-правилните стъпки, които да предприемете.

Но да предположим, че сте здрави и просто бихте искали да качите килограми. Ето няколко съвета, които със сигурност ще ви помогнат:

1. Яжте по-често.

За да наддаде тегло, тялото се нуждае от допълнителни калории. Освен от храната, те няма от къде другаде да се набавят. Това е ясно на всички.

Хората с поднормено тегло, като правило, се хранят по-бързо. Ако сте свикнали да ядете три пъти (закуска, обяд и вечеря), тогава дори да си слагате огромни порции, просто няма да можете да ги изядете. Така ще приемате по-малко калории.

За да не се случи това, диетолозите препоръчват да се яде по-често. 5-6 малки хранения през деня ще ви осигурят лесно калориите, от които се нуждаете.

2. Не пийте течности преди хранене.

Как по-лесно да наддадете на тегло

Ако стомахът ви е пълен с течност, била дори само вода, апетитът се притъпява. Ето защо, опитайте се да не пиете поне половин час преди хранене.

Ако сте жадни, изберете висококалорични напитки: пълномаслено мляко, протеинови смутита или млечни шейкове. Например разбийте прясно мляко с шепа пресни или замразени плодове в блендер и поръсете с ленено семе или смлени ядки.

3. Изберете храни, богати на хранителни вещества.

За да наддадете на килограми, ето какви храни могат да бъдат основа на една здравословна диета:

-пълнозърнест хляб;

- паста от твърда пшеница;

- овесени ядки с мляко;

- извара, кисели млечни продукти и други млечни продукти;

- сладки плодове;

- ядки от всякакъв вид;

- качествено месо, риба и яйца;

4. Добавете допълнителни калории към храната си.

Например настърган кашкавал, яйца или мляко към пилешката супа, макаронената супа, пиле яхния, риба плакия, която сте си приготвили. Заложете на домашната храна с повече калории - например домашна пица, лазаня с кайма, запеканка с месо, спагети болонезе, салата с месо, пържено пиле.

5. Не забравяйте за закусвате.

Както сутрин, така и преди лягане диетолозите препоръчват да хапвате фъстъчено масло, сирене или сандвич с авокадо.

Храна за наддаване

6. Приемайте здравовсловни десерти.

Нека това бъдат предимно плодово кисело мляко, мюсли барове и мъфини от яйца с включени други полезни добавки.

Да, сладолед с ядки или парче шоколадова торта имат повече калории, но съдържат големи дози захар, което не е много полезно за здравето. Така че не трябва да прекалявате с този вид калорични десерти.

7. Използвайте големи чинии.

Една и съща порция ще изглежда гигантска, когато се сложи в малка чиния, и много мъничка в голяма чиния. Така вие сами няма да забележите по-големите порции, водещи до по-голяма консумация на храна и наддаване на килограми.

8. Добавяйте качествена сметана, масло или кокосово масло към кафето.

Първо, вкусно е. И второ, калорийното съдържание на любимото ви еспресо или лате ще се увеличи.

9. Правете фитнес упражнения.

Вашият избор е силовата тренировка. Упражненията с различни тежести увеличават количеството на тежката мускулна тъкан.

10. Спете достатъчно.

Добрият, здравословен сън също е от решаващо значение за растежа на мускулите. Искате да увеличите мускулната маса - спете поне 8 часа на ден на удобен матрак.

11. Спрете да пушите.

Тютюнопушенето ускорява метаболизма и води до последствия от загуба на тегло, има влияние върху разпределение на телесните мазнини и инсулиновата резистентност. Отказът от този навик, напротив, помага за наддаване на тегло.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest