Айлурофобията е неоснован страх от котки. Наименованието произлиза от старогръцки език и от него са страдали много исторически личности като Наполеон, Хитлер и Юлий Цезар.
Тъй като котките са набедени за мистериозни същества, които умеят да се свързват с паранормалното, много хора се страхуват от животните именно заради потенциалните им свръхестесвени способности.
Причини за Айлурофобия
В много култури котката е разглеждана като създание на Дявола или като пръв помощник на вещиците. Още от древността и чак до днес на котките е изградена енигматична аура, виновна за ирационалния страх на страдащите от фобията.
Други обаче изпитват силна тревога от котките, понеже смятат, че те могат да ги одраскат или наранят по фатален начин.
Съвременните психолози казват, че причината за тази фобия се появява още в детството. Травматично събитие е оставило силен белег в съзнанието на страдащия и той е в състояние да се изплаши от всяка среща с котка.
Друга възможна причина е човекът с айлурофобия да е станал свидетел на негативна случка, в която негов близък човек е бил наранен от котка. Този отрицателен спомен също се ражда най-често през детските години.
Симптоми при Айлурофобия
В повечето случай хората се плашат само при реална среща с котка. Има обаче и страдащи, които изпитват силна тревога и безпокойство, дори когато видят домашното животно на снимка, а част от болните се паникьосват и при мисълта за котки.
Симптомите, с които се появява фобията, са силно сърцебиене, изпотяване и гадене. Паниката е неконтролируема и може да се предизвика и от напълно невинни предмети като плюшена играчка на котка например.
Айлурофобът изпитва силна неприязън, погнуса и отвращение към котките, но няма никакво желание да ги наранява. Просто не иска да го приближават и да има досег с тях.
Лечение на Айлурофобия
Първата стъпка от лечението на айлурофобия е консултацията с психотерапевт, които открива причината за появата на неестествения страх. След това терапевтичната програма продължава, като се използват различни подходи, с които постепенно тревогата да се намали, а в последствие и напълно да изчезне.