Диабетът е заболяване, което преобръща живота на мнозина. Често незнанието позволява на много от митовете относно тази болест да ни навредят повече, отколкото да ни помогнат в борбата и начините за справяне с него. Преди да предприемете каквото и да било, е най-добре да консултирате с лекар.
Сред най-масово разпространените митове, е това, че парче сладкиш може да бъде опасно за здравето на диабетика. Кръвната захар неминуемо ще се увеличи с консумацията на сладко, но тя лесно може да се контролира с упражнения или медикаменти.
Друг експертен съвет е диабетиците да не се упражняват. Колкото и тежко да е вашето състояние, упражненията винаги са били и ще останат един от най-добрите начини болестта да се постави под контрол. Страдащите от диабет не трябва да се натоварват, но умерените упражнения като разходки например позволяват нормализиране нивата на инсулин в кръвта.
Има случаи и на професионални спортисти, засегнати от болестта, които, взимайки подходящите предпазни медикаменти, дори продължават с упражненията с висока интензивност. Ако все пак изпитвате съмнения дали дадени упражнения са безопасни за вас, най-добре се консултирайте с лекар.
Митът, че диабетът е наследствен, е напълно погрешен. Ако родителите и детето имат една и съща диагноза, вероятността причините за това да е наследствеността, е минимална. Диабет тип 1 рядко се среща при двама души от едно семейство. Диабет тип 2 може да се прояви по-често в една и съща семейна среда, но това се обуславя от семейните хранителни навици и липсата на физически упражнения, а не на наследствеността.
Може би най-абсурдният мит относно диабета, е това, че страдащите от болестта не могат да получат застраховка живот. Това е напълно абсурдно твърдение.
Намалената активност след диагностициране на диабет може да се обори. Животът след това наистина се променя, на ако спазвате здравословния си хранителен режим и правите нужните упражнения, със сигурност ще сте по-здрави от много хора, който не са засегнати от диабет.
Мнозина смятат, че нуждата от инсулин означава наличието на краен стадий на диабета. Точно обратното - инсулинът често се използва в началото на лечението, за да се контролира нивото на глюкозата в кръвта.
Диабетът не е лечим. Въпреки че много лечения като акупунктура, йога и хром обещават излекуване, до момента не е открит метод, който да излекува болестта напълно.
Глюкоза и нейните ниски нива не убиват мозъчните клетки, както се твърди. Възрастните хора с ниски нива на кръвната глюкоза не страдат от загуба на психичното функциониране. При децата обаче е добре да се следят нивата на кръвната захар.
Рецепта за перфектни нива на кръвната захар няма. Дори да спазвате здравословна диета, да си правите упражненията редовно и да си пиете лекарствата, има още много компоненти, които определят нивото на кръвната захар.