Когато на детето бъде поставен диагноза диабет тип 1, животът на него и родителите му се променя из основи. За да бъде управляема болестта, са нужни информираност и подкрепа.
Диабет тип 1 се среща при 10 % от болните от диабет и се развива най-често при деца, юноши и младежи до 30-годишна възраст. Той е известен още като инсулинов, детски или юношески диабет. При него организмът страда от абсолютен недостиг на инсулин, тъй като панкреасът е спрял да го произвежда.
Ключът към контрола на диабета при децата е правилното хранене. Изготвянето на подходящ хранителен план се извършва от регистриран диетолог и медицински специалист. Режимът трябва да е балансиран, така че нивата на кръвната захар да бъдат поддържани в норма. Също така диетата трябва да е съобразена с нуждите на детето.
Консултацията със специалист е задължителна. Информацията в интернет е много, но той не бива да е единственият източник на информация. Всяко дете има специфични хранителни нужни и диетата му е строго индивидуална.
Хранителният режим на децата с диабет не се различава от правилното хранене на всяко едно дете в съответната възраст. Важното в случая е да се осигури дневен режим с рационално, балансирано хранене, с ежедневен прием на всички важни компоненти - въглехидрати, белтъчини и мазнини. Те трябва да са в необходимите количества и пропорции, да се осигури адекватен енергиен внос за растящия организъм. Трябва да се внимава с мазнините. Добре е да се заложи на по-качествени от растителен произход в съобразено с нуждите на детето количество. В същото време витамините и минералите също трябва да са налице.
Диетата на децата с диабет изключва кристалната захар и всички храни, в които се съдържа захар. Те могат да се консумират само в случаите, в което това е допустимо - при влошено хранене и заболявания с намален апетит.
В яслата и предучилищна възраст децата с диабет могат да посещават неспециализирани детски заведения. Задължително е медицинският персонал да бъде информиран за състоянието им, за да знае как да реагира при определени състояния, както и да следи за спазването на необходимия хранителен режим.