Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Диети»Правилната диета при деца с аутизъм

Правилната диета при деца с аутизъм

Правилната диета при деца с аутизъм

Аутизмът е загадка за медицината дори в XXI век, още не са посочени причините за появата на това състояние. Генетичните фактори се считат за най-съществени в етиологията на това неподдаващо се на лечение състояние.

Мъжкият пол е засегнат три пъти по-често от женския, а в последните години честотата в човешката популация се увеличава. Засегнати са 1 на 110 деца. Само преди 20 години тези цифри са били 1 на 10 000 деца.

Аутизъм и хранене

През последните години все повече изследвания стигат до заключението, че хранителната терапия има благоприятен ефект при аутизма. Прекалено смело е да се каже, че аутизъм се лекува с диета, но чувствителното подобрение на живота с правилно хранене може да се постигне.

Трябва да се изтъкне връзката между причините за аутизма и храносмилателните проблеми. Децата с това разстройство на психиката страдат от диария, подуване, прекомерен рефлукс, газове, запек и други. Имат различни хранителни алергии и непоносимости, страдат от недостиг на важни вещества.

Тъй като няма универсална диагностика и лечение, няма как да има и една обща хранителна диета. Режимът на хранене се избира заедно с лекуващия лекар, диетолог, но заедно с препоръчаните храни са нужни добавки с омега-3 мастни киселини и пробиотици.

В препоръките за диетата на децата с аутизъм влизат:

- Адекватен прием на калций и портеини

- Премахване на казеина/млечните продукти/

- Глутена /най-вече от тестените изделия/

Дете с аутизъм

Това ще доведе до значително подобрение на състоянието на аутиста. Много често децата аутисти са били подлагани на антибиотично лечение във връзка с различни респираторни проблеми, а широкоспектърните антибиотици убиват както лошите, така и добрите бактерии в червата и поради това децата с аутизъм по-често страдат от стомашни проблеми. Затова е нужен прием на пробиотици.

Много важен момент е контролът над кръвната захар и регулиране на приема на въглехидрати.

Доставката на омега-3 мастни киселини има много добър положителен ефект.

Оптималното количество на витамините В6 и С, както и на магнезий подобрява състоянието на децата с аутизъм.

Съществено негативно влияние върху аутизма донасят нежелани храни и химикали, които достигат до мозъчния кръвоток. Тежки метали като олово и алуминий са особено вредни. Затова биологичната и чиста от химически примеси храна е важна за аутистите.

Полезни храни при деца аутисти

Хранене при аутизъм

Полезни храни при аутизъм

Това са: елда, оризова каша, ядки, сокове, минерална вода, зеленчуци, плодове, всякакво месо, дребна риба, растително масло.

Вредни храни при аутизъм

Тези храни включват: хранителни продукти от ечемик, пшеница, ръж, овес, тоест пици, пайове, сладкиши.

Храни от казеин - мляко и ферментирали млечни продукти, извара, сирене, маргарин, сладолед, шоколад, консервирани храни, бобови храни, захар и газирани напитки.

Обработката на хранителните продукти е чрез варене, печене, задушаване, сушене.

Вижте още какви са ранните симптоми на аутизъм и как да общуваме с дечица с аутизъм.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest