Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Внимание! Какво може да причини излишъкът на желязо?

Внимание! Какво може да причини излишъкът на желязо?

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k
Хемохроматоза
Електронен термометър за деца
Препоръчано за деца:
Електронен термометър за деца
8.50 лв.

Излишъкът на желязо обикновено е нещо, на което хората и лекарите не обръщат особено внимание. Състоянието, наречено хемохроматоза, обаче е повод за притеснение.

Хемохроматозата е тежко наследствено заболяване. Негов причинител е дефект в гена, отговарящ за регулацията на усвояване на желязо. Процесът е хроничен. С течение на времето в организма се натрупва желязо. Това обаче не се проявява с обичайните симптоми като слабост, умора и неразположение.

Човешкото тяло отделя излишните количества желязо. При това заболяване обаче тялото не може да усвои завишените нива на елемента. В резултат на това той се натрупва в задстомашната жлеза, черния дроб, сърцето и други вътрешни органи.

Излишъкът на желязо в организма може да отключи редица патологични процеси, тъй като елементът има изразени окислителни свойства. При заболелите при норма от 3.5 г се наблюдават 20, а дори и до 40 г и повече желязо.

С времето тези свръхнива неминуемо водят до усложнения и развитие на някои заболявания като захарен диабет, изменения в пигментацията на кожата и цироза на черния дроб. Най-голяма е заплахата за черния дроб заради патологиите, които настъпват в него. Другите органи също биват доста увредени.

Диабет

При хемохроматоза сърдечно-съдовата система реагира силно. Наблюдава се нарушен сърдечен ритъм, кардиомиопатия или сърдечна недостатъчност. Трансплантациите на увреден орган не дават резултат, тъй като вече е отровен целият организъм.

Лечението на хемохроматозата е доста примитивно, но е единственият вариант за справяне със състоянието. Това е кръвопускането - единственият за момента начин да се изкара от организма излишното желязо.

Освен при хемохроматоза високи нива на желязо в кръвта могат да се наблюдават още при алкохолно чернодробно заболяване, хронична хемолитична анемия или при множество кръвопреливания. Има регистрирани случаи с кръвни тестове с фалшиви завишени нива на желязо, които се дължат на дехидратация или грешка при съхранение кръвта за изследване.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest