Тръпчивият аромат на бергамот не само е приятен, когато пием чай със специфичния му дъх. Фитотерапевти от цял свят са категорични: бергамотът притежава антиспазматични и успокояващи свойства и помага за лечението на храносмилателни проблеми.
Маслото от кората на бергамотово дърво може да се ползва за масаж на корема, за да подобрите апетита на дете или възрастен след боледуване или пък само за да стимулирате храносмилателния процес.
Ценен антисептик и охлаждащо средство, бергамотът е много ефективен и при всевъзможни инфекции и възпаления. Той е много полезен за отстраняване на проблеми като стресово състояние на кожата.
Пиенето на чай с аромат на бергамот ще ви направи по-комуникативни, ще развихри въображението ви и творческите ви сили, а освен това ще ви настрои и на еротична вълна. Този чай е донесен в Европа за пръв път през деветнадесети век от английския дипломат граф Грей, и с това име напитката е известна и до ден днешен.
Масажът с масло от бергамот ще намали високата температура при настинка и ще отстрани бързо възпалението на носоглътката. Бергамотът се използва широко и в козметиката – нормализира секрецията на половите жлези при мазна и комбиниран тип кожа, изсветлява кожата и свива порите. Често се използва и в дерматологията при лечението на гъбични заболявания.
Ако масажирате челото и гърба си си със смес от бергамотово, лавандулово и грейпфрутово масло, мисълта ви ще стане бистра – това е особено полезно преди изпит или важна среща.
Ако изпитвате трудности с ранното събуждане, вземете душ сутрин с бергамотов сапун. Масажът с бергамотово масло на шията и раменете гони главоболието и напрежението.