Необходими са спешни действия за налагане на контрол върху употребата на антибиотици, алармира ново научно изследване. Това трябва да стане преди лекарствата да спрат да работят и да оставят множество болести нелечими – нещо, което ще причини огромни щети на човечеството, твърдят експертите.
Резистентността към антибиотици нараства с толкова обезпокоителна скорост, че те рискуват да загубят ефективността си изцяло. Това означава, че медицински процедури като цезарово сечение, ставни заместители, химиотерапия и много други скоро ще се превърнат в неприложими лекарски практики.
Ако не се предприемат спешни действия, резистентните на лекарства инфекции ще започнат да убиват по 10 милиона души годишно до 2050 година, смятат още авторите на доклада.
Резистентните инфекции се увеличават всеки ден поради прекомерната употреба на антибиотици. В днешно време тези лекарства се изписват за лечение на почти всичко – от сериозни заболявания, та до антигъбични процедури и лечение на леки настинки.
Изследването също така предполага, че употребата на антибиотици в свиневъдството с цел да се предотврати разпространението на инфекции сред добитъка е също толкова пагубно. Чрез консумацията на такова месо човек значително увеличава резистентността си към антибиотици, казват още експертите.
Крайният доклад от изследването идва след тригодишно проучване на медицинските практики във Великобритания, както и икономическата страна на търговията с антибиотици. Негов автор е икономистът и бивш председател на Голдман Сакс Асет Мениджмънт лорд Джим О`Нийл.
Неговото заключение е, че са необходими спешни мерки за спиране на нарастващата употреба на антибиотици, защото в противен случай човечеството ще бъде изправено пред невиждана по мащаб криза.
Икономистът е изчислил, че неминуемият крах на фармацевтичния пазар ще струва около 100 трилиона долара. Това е сума, след която световната икономика няма да може да се възстанови. Отделно от това учените, с което той е изготвил доклада, чертаят още по-апокалиптична картина.
Според лорд О`Нийл правителството веднага трябва да започне кампания за намаляване на употребата на антибиотици, да се въведат допълнителни данъци на животновъдите, които дават такива лекарства на животните, както и да се забрани предписването на медикаменти при слаби и лесно лечими заболявания.