Задълбоченото изследване на хормона на щастието – сротонина, доведе в крайна сметка до разработването на така наречените добри наркотици като прозак, които на хартия успешно се справят с депресията.
Въпреки че продължава да се предписва за лечение на тревожност, депресия и други психически състояния поради факта, че води до увеличаването на серотонина в мозъка, лекарството има странни странични ефекти. При близо 8% от случаите прозакът кара първоначално хората да изпитват голяма тревожност и дори да имат склонност към самоубийство. Процесът протича няколко седмици и след това лекарството започва да действа по предназначение.
Наскоро учени от Университета в Северна Каролина установиха след свое изследване, че серотонинът има тъмна страна, за която никой досега не е предполагал, и високите му нива в организма могат да застрашат сериозно здравето на човек.
Изследователите достигали до извода си след опити в лабораторни условия върху мишки. Те установили, че когато върху невроните, произвеждащи серотонин в мишия мозък, има външен натиск, те увеличават активността си. Свръхпроизводството на хормона има обратен ефект – провокира целия организъм да изпитва тревожност.
Учените следили всички процеси, които протичали в мишите мозъци, и по този начин успели да картографират това, което описват като верига на лошия серотонин, която причинява страх и безпокойство.
Надеждата ни е, че с нашето изследване ще успеем да създадем лекарство, което ще е способно да потисне тази верига. Така хората, на които са предписани лекарства срещу депресията, но са заплашени в първите няколко седмици от лошия серотонин, ще могат да се лекуват успешно, казва ръководителят на изследването професор Томас Каш.
Също така с нашето изследване успяхме да хвърлим светлина върху един особено важен процес, протичащ в нашите мозъци. Вече знаем много повече какво причинява страхът и тревожността при бозайниците. Да, това е серотонинът – същият хормон, който причинява и щастието, казва още ученият.