Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Отказът от кърмене не е виновен за глутеновата непоносимост

Отказът от кърмене не е виновен за глутеновата непоносимост

Кърмене

Бебетата, които не са кърмени, не са по-склонни да развият болестта целиакия (цьолиакия), която е заболяване на храносмилателната система, предизвикано от глутена, сочи ново изследване по темата. Твърдението обаче противоречи на една от основните теории за това защо децата развиват глутенова непоносимост.

Изследването е съвместен проект на повече от 10 университета от Швеция, Финландия, Германия и САЩ. Основната дейност в него била внимателно да се проследи развитието на близо 9000 деца от съответните страните. На базата на това наблюдение учените заключили също така, че ранната консумация на глутен също не е фактор в непоносимостта към него. Според учените най-големият рисков фактор е количеството глутен, с което се захранва бебето и детето.

В последното десетилетие твърдо се наложиха няколко твърдения за това от какво се причинява непоносимостта към глутен. Ние с нашето изследване успяхме до голяма степен да оборим повечето от тях. Това стана, като ясно доказахме, че най-важното е по колко глутен приема детето. Количеството е показателно за това дали детето ще развие непоносимост в бъдеще, казва водещият на международния екип от учени Карон Андерсон от университета Лунд в Швеция.

Доскоро не се знаеше какво предизвиква цьолиакия, но за да се хвърли повече светлина върху това състояние, учените се съсредоточили в началните етапи на човешките хранителни навици. Специалстите се фокусирали и на фактори като продължителността на кърменето, географски произход и семейна среда.

Учените установили, че децата, които са имали дневен прием на глутен повече от пет грама, преди да навършат две години, били заплашени повече от 50 процента да развият глутенова непоносимост, в сравнение с другите им връстници.

Цьолиакия

Учените в момента възнамеряват да увеличат географската територия на изследването и да увеличат периода, в който децата биват наблюдавани. Допълнително ще бъде изследвано дали различите съществуващи вече пробиотици и полезни бактерии могат да помогнат за облекчаването на последиците от цьолиакията.

За момента единственото ефективно лечение за болестта цьолиакия е строгото придържане към безглутенова диета.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest