Лукът е традиционен за българската трапеза продукт, който сме свикнали да присъства като добавка към сандвичи, салати, меса, супи, яхнии.
Много хора отказват да го консумират заради острия му вкус и специфичния аромант, а не бива, да е така, тъй като лукът притежава изброими ползи за нашето здраве.
Той облекчава дихателните проблеми, действа добре при различни алергии, стимулира растежа на косата, разкрасява кожата, предпазва от орални инфекции и помага в превенцията срещу ракови образувания.
Оказва се обаче, че лукът е полезен не само в прясно състояние, но и в печено. Според последните изследвания, подложен на термична обработка, той губи част от натрапчивите си вкусови качества, но запазва полезните си свойства. Ето и за какво може да ви бъде от помощ хранителния продукти.
1. Главоболие
Ако внезапно започне да ви измъчва тежко главоболие, опитайте да преборите с печен лук. Похапнете го, докато е още топъл. Така въздействието му ще е още по-силно.
2. Настинка
Настинката е едно от онези неприятни състояния, което можете да облекчите с помощта на топъл печен лук. Това е причината да го похапвате по-често през зимните месеци, когато най-често сме покосени от симптоми като запушен нос, кихане, сълзотечение, гърлобол.
3. Болки в ушите
Със същия успех можете да консумирате топъл печен лук, когато имате болки в ушите. Продуктът едва ли ще излекува проблема ви, но със сигурност ще направи болката по-поносима.
4. При сърдечен удар
Ако сте прекарали сърдечен удар или инсулт, вероятно знаете, че трябва да похапвате повече печен лук. Не се колебайте да го добавяте всекидневно към храната си. Не след дълго ще почувствате подобрение на състоянието си.
5. Диабет
Благодарение на ценния си състав, лукът нормализира кръвната захар и се отразява добре на хората, страдащи от диабет. Той може да се похапва и превантивно от лица, които са застрашени от коварната болест.