Тренировката в група е може би най-полезното нещо, което съвременното ни общество е сътворило. Всичко онези спортове, като йога, кросфитнес, високоинтервални сесии, та дори и сутрешният крос, могат да се практикуват отборно. Подобно влизане във форма определено е тренд, който води до сериозни и завидни резултати.
Плюсовете на тренировките в група са много. В една подобна общност сме способни да надскочим собствените си възможности. Спортът ни поддържа здрави, подвижни и стройни, винаги готови за предизвикателствата на деня. Той засилва имунната система и води до отделянето на хормони, които ни карат да се чувстваме щастливи. Всичко това е ясно, но когато го правим в група, ефектите се засилват.
Новото откритие е на път да промени представите ни. Оказва се, че всички изброени вече ползи са по-изявени и траят по-дълго, ако спортуваме в група, вместо сами. Това определено е положителна новина за фитнес пейзажа в градска среда. Назад в миналото остават така модерните в близкото минало собствен график и персонален треньор. Днес модерното е да се потите наравно с десетки други като вас.
Една от причините груповите тренировки да са толкова добри, е мотивацията. Те я тази, която ни кара, колкото и да ни мързи, все пак да отидем на тренировка – все пак е доста по-трудно, а понякога и срамно, да обясните на съотборниците ви, че просто ви мързи. И в крайна сметка отивате до залата, където отборният дух ви превзема.
Все по-често у съвременните хора се наблюдава явление, наречено отборен дух. Учени от Оксфорд са решени да открият каква е причината за това. За целта провеждат експеримент с гребци.
В него те доказват, че индивидът е готов да надскочи собствените си възможности и е по-силен при преодоляването на голямо натоварване, когато е в група с хора. А когато споделяме преживяванията, в тялото се освобождава хормонът на връзките – окситоцин и невротрансмитерът допамин. И двете вещества ни карат да се чувстваме много по-щастливи, дори да сме тичали 10 км в дъжда.
Всичко това логично води до резултата, че е много по-малко вероятно да изпуснете тренировка, когато тренирате с други хора. Освен това подобни занимания действат като групова терапия. Повечето от нас твърдят, че могат да се справят сами с всичко и може би е така, но не е задължително.
Усещането да си в група с хора, които гонят същите цели като теб и също отделят време и усилия, дава увереност, че вървим в правилната посока. Примерите за това са много и се откриват не само в спортните занимания.