Основните причини за пърхота са суха кожа, себореен дерматит, чувствителност към някои продукти и растежа на специфичен вид гъбички, които живеят по повърхността на скалпа. Макар че има изобилие от продукти, предназначени за лечение на пърхот, естествените средства понякога могат да бъдат по-ефективни. Ето 9 натурални средства за борба с пърхота.
Чаено дърво
Масло от чаено дърво се използва за лечение на различни кожни заболявания, от акне до псориазис. То е сред чудесните средства против пърхот. Доказано е, че има мощни антимикробни и противовъзпалителни свойства, които облекчават симптомите на пърхот. Имайте предвид, че масло от чаено дърво може да предизвика дразнене при хора с чувствителна кожа. Най-добре е да добавите няколко капки от него в шампоана си.
Кокосово масло
Известен с многобройните си ползи за здравето, кокосовото масло често се използва и като естествено средство в борбта със сухия скалп. Неговите потенциални антимикробни свойства могат да подобрят хидратацията на кожата и да намалят симптомите на екзема и пърхот.
Алое вера
Алое вера помага при лечението на кожни заболявания, изгаряния, псориазис и рани. Той може да бъде полезен и за лечение на пърхот благодарение на антибактериалните му и противогъбични свойства. В резултат на това може да помогне за намаляване на възпалението и пърхот.
Релакс
Смята се, че стреса влияе върху много аспекти на здравето и може да повлияе на всичко от хронични заболявания до психично здраве. Сам по себе си стреса не причинява пърхот, но може да влоши симптомите като сухота и сърбеж, тъй като отслабва имунната система и намалява способността на тялото да се бори с инфекциите, причиняващи пърхот. Стресът често предхожда епизоди на себореен дерматит, една от най-честите причини за пърхот.
Ябълков оцет
Смята се, че киселинността в ябълковия оцет спомага за стимулирането на отделянето на мъртви кожни клетки по скалпа. Той балансира рН на кожата, намалява растежа на гъбичките и по този начин се бори с пърхота.
Аспирин
Салициловата киселина в аспирина носи неговите противовъзпалителни свойства. Среща се в много шампоани против пърхот. Натрошете няколко аспирина и добавете към шампоана си.
Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастни киселини са важни за здравето на кожата и могат да помогнат за намаляване на възпалението. Недостигът от тях може да причини суха кожа, суха коса и пърхот. Мазните риби като сьомга, пъстърва и скумрия са отличен източник на омега-3 мастни киселини. Можете също така да вземете добавка от рибено масло или да увеличите приема на други храни, богати на омега-3, като ленено семе, семена от чиа и орехи.
Пробиотици
Сред ползите от пробиотиците са защита срещу алергии, ниски нива на холестерол и повишена загуба на тегло. Също така подсилват имунната система, която се бори срещу гъбичните инфекции, причиняващи пърхот. Пробиотиците също намаляват симптомите на кожни заболявания като екзема и дерматит, особено при кърмачета и деца.
Сода бикарбонат
Смята се, че тя действа като нежен ексфолиант, за да премахне мъртвите клетки на кожата и да намали сърбежа. Също има противогъбични свойства. За най-добри резултати, опитайте да нанесете сода директно върху мокра коса и да я масажирате в скалпа. Оставете за една две минути, след това продължете с шампоан както обикновено.