Здравна Енциклопедия

Здравна Енциклопедия - Заболявания

Здравна енциклопедия за различни видове заболявания и здравословни проблеми. Здравна енциклопедия от А до Я. Статиите в здравната енциклопедия имат само информативен характер и не заместват консултацията със специалист!
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest
ИзтощениеИзтощение
19 Март
Изтощението е вид хронична умора. Най-често до изтощение се стига при стрес и недостатъчно сън. От изтощение се страда и при неправилно хранене или психологически проблем.
ЗамайванеЗамайване
18 Март
Замайването е състояние, при което е характерна загубата на равновесие. Замайване може да се появи в резултат на травма, но и като симптом на сериозно заболяване. При замайване човек губи контрол над тялото си.
БезапетитиеБезапетитие
18 Март
Безапетитие се появява най-често при деца и се дължи както на физиологични, така и на психологични фактори. Понякога за безапетитето са виновни родителите и семейната среда. Народна медицина при безапетитие
ПломбиПломби
18 Март
Пломбите за зъби се поставят, когато даден зъб е разрушен в следствие на кариес. Поставянето на пломби е част от лечението на зъба. Пломбите са няколко вида - амалгамена, фотополимерна и керамична.
НавяхванеНавяхване
18 Март
Навяхването e травматично увреждане, при което се наблюдава разкъсване или разтягане на връзките между ставите. Обикновено навяхването е леко нараняване, което се получава в резултат на спорт. Билкови рецепти при навяхване
ХиперрфелексияХиперрфелексия
18 Март
Хиперрефлексията е състояние на чести мускулни рефлекси. Подобна загуба на контрол при хиперрефлексия често се дължи на нарушение в гръбначния стълб или инфекция в тялото, която пречи на нервните импулси да стигнат до главния мозък.
СкрофулозаСкрофулоза
18 Март
Скрофулозата, наричана още лимфатизъм, е инфекция на сливиците, лимфните възли и съдове. Скрофулозата засяга най-често деца, чиито сливици лесно се възпаляват, особено през пролетта и есента.
Вродени дефектиВродени дефекти
18 Март
Вродени дефекти са онези аномалии – морфологични, структурни, функционални или молекулярни, с които индивидът се ражда. Невинаги вродените дефекти се проявяват веднага след раждането.
Разстройства на личносттаРазстройства на личността
18 Март
Разстройствата на личността, наричани още психопатия, са модели на поведение, които се разграничават от нормата. Хората, които страдат от разстройсва на личността, търпят значителен срив в социалния си живот.
ГигантизъмГигантизъм
18 Март
Гигантизмът или определян още като акромегалия се дължи на повишена секреция на хормона на растежа – соматотропин, отделящ се от предния дял на хипофизната жлеза. При гигантизъм смъртността от сърдечно-съдови заболявания заема първо място
Синдром на МорисСиндром на Морис
18 Март
Синдром на Морис е смущение при развитието на първичните и вторични полови белези. Синдром на Морис се нарича още тестикуларна феминизация и се дължи на дефект при андрогенните хормони. При жените със синдром на Морис липсва и менструален цикъл.
Корсаков синдромКорсаков синдром
18 Март
Корсаковият синдром или наричан още синдром на Вернике-Корсаков (СВК) е мозъчно заболяване, което сериозно засяга паметта. Основната причина за появата на Корсаков синдром е зависимостта от алкохол.
Тревожно разстройствоТревожно разстройство
18 Март
Тревожното разстройство е нарушение на психиката. Тревожното разстройство се характеризира като продължително безпокойство и ирационално усещане за заплаха, което води до чувството за непрестанен страх и несигурност.