Хората, които практикуват пушене на канабис, веднъж или два пъти седмично, са склонни към промени в мозъка, които в бъдеще оказват влияние върху емоциите и могат да доведат до пристрастяване.
Тези заключения са направени от учени от Харвардския медицински колеж. Като част от проучването те правят 3D сканиране на мозъка на участниците в изследването. Доброволците в експеримента са студенти, които твърдят, че от време на време прибягват до пушене на канабис.
Резултатите от мозъчното сканиране на студентите са сравнени с резултатите на участниците, които никога не са употребявали канабис в каквато и да е форма. Както показват резултатите, подобно интермитентно глезене засяга два мозъчни центъра.
Ханс Брайт, автор на изследването, съобщава: Това проучване опровергава възгледа, че рядкото пушене на канабис не е свързана с лоши последствия. Хората мислят, че с употребата на марихуана веднъж или два пъти седмично не си създават проблеми, но данните показват, че това не е така.
Учените твърдят, че дори такива малки дози правят първата стъпка към пристрастяването. Според тях цигарите с марихуана могат да имат разрушителен ефект върху психичното здраве. По влияние те могат да се мерят с това на алкохола.