Всички лекарства, преди да стигнат до аптеката, се проверяват и изследват внимателно, за да се елиминират опасните ефекти върху човешкото тяло. Известни са лекарства, които имат доста странични ефекти, но показанията за тяхното използване са строго ограничени и се употребяват само за много сериозни заболявания.
Един от важните аспекти, който е под внимание в такива предклинични проучвания, е репродуктивната токсичност на лекарствата. Този термин се отнася до способността на веществото да има токсичен ефект върху репродуктивните органи на мъж или жена, с последващо намаляване на сексуалната функция и способността за възпроизвеждане, както и патологичен ефект върху развитието на потомството.
За изключването на такива нежелани патологии се провеждат необходимите предклинични проучвания за репродуктивна токсичност на лекарствата. За тази цел се провеждат експерименти с различни животни, като: мишки, плъхове, зайци, морски свинчета и др.
Такава работа дава възможност да се определи репродуктивната токсичност на лекарството. Така в бъдеще ще позволи да се предотврати развитието на безплодие у пациентите, както и отрицателен ефект върху плода, с последващ ефект върху новороденото дете, ако лекарството се приема по време на бременност.
Ако репродуктивната токсичност на дадено вещество надвиши допустимите норми, такова лекарство ще бъде изпратено за подобрение или ще бъде преустановено в предклинична фаза. Възможно е също така да се търси такава доза, при която се поддържа необходимия терапевтичен ефект, докато репродуктивната токсичност остава на приемливо ниво.
Оценка на репродуктивната токсичност се извършва на базата на тестове, разглеждащи:
- количеството на жълтите тела в яйчниците;
- размер на новородените;
- броят на живите и мъртвите новородени;
- броят на бебетата от различен пол;
- теглото на новородените;
- отделяне на ушната мида;
- отварящи се очи;
- изменения на тестисите;
- изменения на вагината.