При хората със синдром на разбитото сърце съществуват дълготрайни поражения върху здравето им, които без лекарска намеса не могат да се възстановят.
Шотландски учени проведоха проучване, при което установиха, че синдромът на разбитото сърце е реална болест, която е чудесен пример как мозъкът е свързан със сърцето. Емоционалният стрес може да доведе до временно увеличаване или отслабване на сърдечния мускул.
Често причините за синдром на разбитото сърце са автомобилна катастрофа, смърт на дете или съпруг, природни бедствия, дори и раздяла между влюбени.
Идентифицирането на симптомите не е толкова просто. Пациентите често бъркат болки в гърдите и недостиг на въздух с инфаркт. Ако човек остане жертва на синдрома повече от 4 месеца, състоянието води до фиброза, която може да доведе до сериозни усложнения – сърдечна недостатъчност, животозастрашаващи аритмии и инсулт.
Най-често жертва на синдрома на разбитото сърце са жените, за които се смята че те са по-емоционални и чувствителни. Мъжете и жените преживяват дългосрочни сривове при любовна раздяла.
Резултати от изследвания по тази тема са проведени от психолози от Американския университет в Бингхамтън. Според статистиката на учените, повече от 85% от двата пола болезнено преживяват раздялата в даден момент от живота си.
Психолозите са си поставили за цел да разберат как точно се усеща болката от разпадането на отношенията между мъж и жена. Проучени са 5 700 души от 96 страни на средна възраст 27 години. Изследователите ги помолили да оценят своят болезнен разпад по скалата от 1 до 10.
Средният резултат за мъжете е 6.6, а за жените 6.8. Що се отнася до физическите показатели, като синдром на разбитото сърце, разликата е по-забележима – 4.2 за жените и 3.75 за мъжете.
Интересно е, че жените се справят с болката, разговаряйки с близки хора, като описват страданието си в детайли. Докато мъжете, не обмислят нова връзка, а продължават да изпитват гняв и разочарование от старата връзка.