Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Жлезите с вътрешна секреция и техните функции

Жлезите с вътрешна секреция и техните функции

Kristina K.Kristina K.
Новак
5513
хипофизата е жлеза с вътрешна секреция

Ендокринната система се състои от органи, наречени жлези. Жлезите произвеждат и отделят различни хормони, които са насочени към определени функции в тялото. Някои жлези са малки, с размерите на оризово зърно или грахово зърно. Най-голямата жлеза с вътрешна секреция е панкреасът, който е дълъг около 15 см. В следващите редове вижте кои са жлезите с вътрешна секреция и техните функции.

Основните жлези, които произвеждат хормони, включват:

Хипоталамус: Тази жлеза се намира в мозъка ви и контролира вашата ендокринна система. Той използва информация от вашата нервна система, за да определи кога да подаде сигнал към другите жлези да произвеждат хормони. Хипоталамусът контролира много процеси в тялото ви, включително вашето настроение, чувството за глад и жажда, съня и сексуалната функция.

Хипофиза: Тази малка жлеза с вътрешна секреция е с размерите на грахово зърно, но има ключово значение за функционирането на цялото ви тяло. Хипофизата произвежда хормони, които контролират няколко други жлези като щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, яйчниците и тестисите. Хипофизната жлеза отговаря за много различни функции, включително за това как тялото ви расте и се развива. Намира се в основата на мозъка ви.

Щитовидна жлеза: Вашата щитовидна жлеза е жлеза с форма на пеперуда и се намира в предната част на шията. Тя отговаря за метаболизма (как тялото ви използва енергията).

Паращитовидни жлези: Тези четири малки жлези не са по-големи от оризово зърно. Те контролират нивото на калций в тялото ви. За да работят добре - сърцето, бъбреците, костите и нервната система, се нуждаете от правилното количество калций, а то зависи от паращитовидните жлези.

Надбъбречни жлези: Имате две надбъбречни жлези, по една на върха на всеки бъбрек. Те контролират вашия метаболизъм, кръвно налягане, либидото и реакцията при стрес.

Епифиза: Тази жлеза управлява цикъла на съня, като освобождава мелатонин, хормон, който ви кара да се чувствате сънливи.

Панкреас: Вашият панкреас е част от вашата ендокринна система и играе важна роля в храносмилателната система. Той произвежда хормон, наречен инсулин, който контролира нивото на кръвната захар.

панкреас и неговите функции

Яйчници: При жените яйчниците отделят полови хормони, наречени естроген, прогестерон и тестостерон. Жените имат два яйчника в долната част на корема, по един от двете страни.

Тестиси: При мъжете тестисите произвеждат сперма и отделят хормона тестостерон. Този хормон влияе върху производството на сперматозоиди, мускулната сила и сексуалното желание.

Състояния и нарушения, които засягат състоянието на ендокринната система:

Десетки състояния могат да причинят проблеми в ендокринната система. Тези състояния могат да доведат до здравословни проблеми по цялото тяло. Някои от най-честите нарушения са:

- Диабет: Това ендокринно разстройство засяга начина, по който тялото ви използва енергията от храната. Диабетът се развива, когато панкреасът не произвежда достатъчно хормон, наречен инсулин.

- Нарушения на щитовидната жлеза: Няколко състояния могат да повлияят на функцията на щитовидната жлеза. Хипотиреоидизмът се случва, когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони. Хипертиреоидизмът се появява, когато произвежда твърде много хормони.

- Синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ): Хормоналният дисбаланс кара жените със СПКЯ да имат нередовен цикъл, анормален растеж на косата, акне и наддаване на тегло. Това състояние може да доведе до диабет, повишен риск от метаболитен синдром и безплодие.

- Остеопороза: Когато яйчниците на жената не произвеждат достатъчно естроген, костите стават крехки и слаби. Въпреки че е по-често при жените, мъжете понякога имат остеопороза, когато нивата на тестостерона са твърде ниски. Хората със свръхактивна паращитовидна жлеза също могат да имат слаби кости.

- Химикалите, наречени ендокринни разрушители, също могат да повлияят на ендокринната система. Тези химикали се появяват навсякъде - в пестицидите, пластмасите, козметиката и дори в нашата храна и вода. Ендокринните разрушители причиняват широк спектър от проблеми в тялото, като променят начина, по който функционира цялата ендокринна система.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest