Ако сте забелязали пожълтяване на зъбите, ще ви е интересно да разберете на какво се дължи. Възможна причина е изтъняването на емайла, който е бял, което води до прозирането на дентина, който е жълт. Пожълтяването и петната могат да се дължат и на храните и напитките, които консумираме, както и на тютюнопушенето. Тези често срещани навици водят до пожълтяване на зъбите. Ето кои ваши привички по-конкретно причиняват проблема.
Консумирате кисели плодове и зеленчуци
Сред храните, които могат да увредят емайла, са цитрусовите плодове и сокове, ананасите, доматите, газираните напитки, оцетът и салатните дресинги, които го съдържат. Това не означава да се откажете от цитрусите например, които имат много ползи за здравето. Но след консумацията им пийнете вода или изплакнете устата. А диетичните фрешове пийте само със сламка. Освен това зъбите се оцветяват от боровинките и къпините, някои чайове, червеното вино.
Пиете много кафе
Ако пиете по две-три кафета дневно, това означава, че емайлът ви е в контакт с оцветяващия агент през целия ден. Ако зъбите не се изплакват и измиват редовно, кафето може да причини пожълтяване, тъй като минава през порестата структура на емайла.
Пушите
Химикалите в цигарите и другите тютюневи изделия оцветяват зъбите. Колкото по-дълго и повече пушите, толкова по-видимо става пожълтяването. Освен това тютюнопушенето предизвиква и други проблеми в устната кухина като заболявания на венците, кариеси и сухота. Ако искате да имате по-бели и здрави зъби, откажете цигарите.
Пропускате някои добри навици за орална хигиена
Освен да миете зъбите си поне два пъти на ден за по две минути, добре е да ползвате и конец за почистването им. Освен това посещавайте редовно зъболекар, най-малко веднъж в годината, за да почисти зъбния камък и други натрупвания, с които не можете да се справите сами.
Търкате прекалено
Въпреки че е важно редовно и хубаво да изчетквате зъбите, невинаги по-голямото налягане и скорост означават по-здрави зъби. Дори може да има противоположен ефект. Ако пастата за зъби съдържа абразивни частици или търкате прекалено силно, може да изтриете тънкия слой емайл и да изложите на показ дентина.
Прекалявате с водата за уста или използвате твърде киселинна
Една от големите опасности за здравето на зъбите е сухотата в устата, защото слюнката съдържа съединения, поддържащи балансирана среда. Ако използвате прекалено често вода за уста или сте избрали твърде киселинна, ще се наруши деликатният баланс. Освен това слюнката измива зъбите, като намалява бактериите и натрупването на петна. Много от водите за уста са твърде киселинни, което носи свеж дъх, но вреди на емайла.
Вътрешни причини за пожълтяване на зъбите
Появяват се плътни петна във вътрешната структура на зъба, наречени дентин, които почистват по-трудно. Има различни вътрешни причини за пожълтяване на зъбите.
Генетично наследяване. Естественият цвят на вашите зъби е генетично определен.
Лечение с определени антибиотици (тетрациклин или амоксициклин) по време на образуването на зъби, до 7-годишна възраст, лечение, което оцветява резците и кучешките зъби в цялата им структура. Степента на пожълтяване на зъбите зависи от продължителността на лечението и приложената доза.
Някои инфекции при бременни жени могат да причинят промяна в цвета на зъбите при кърмачета, като повлияят върху развитието на емайла.
Лечение с антибиотици като тетрациклин или амоксициклин, дадени на майката от 4-ия месец на бременността.
Някои лечения с антихистамини също могат да са причина за пожълтяване на зъбите.
С напредването на възрастта. Често се среща при хора на възраст над 50 години.
Девитализацията на зъба води до пожълтяване и почерняване с течение на времето, поради продукти от некроза в пулпата на зъбите и лекарства, използвани при лечението на кореновите канали.
Външни причини за пожълтяване на зъбите
Те са най-често срещани и засягат външната повърхност на зъба: зъбния емайл. Външните петна се отстраняват по-лесно. Начинът на живот е основната причина за пожълтяване на зъбите.
Лоша зъбна хигиена, поради неправилно и /или неправилно миене. Зъболекарят трябва да ви обясни как да миете зъбите правилно. С течение на времето поради лоша хигиена се образуват бактериални плаки, водещи до зъбен камък.
Фрактура на зъбния емайл поради злополуки.
Поглъщане на оцветяващи храни и течности като: червено вино, тъмни чайове, кисели напитки и особено тъмни храни като сладкиши с грозде, кекс с череши, боровинки, касис, къпини. Още смутита или салати с цвекло, шоколадови торти, цитрусови плодове. Това не означава, че не трябва да консумирате тези храни и напитки, а само, че трябва да ги консумирате умерено и се уверете, че след това си миете зъбите след максимум един час, така че киселините и багрилата да нямат време да се оцветят. емайл.
Пушачи. Катранът и никотинът от цигарения дим се отлагат върху емайла, превръщайки го в жълто. Тютюнопушенето тежко уврежда здравето на устната кухина по много начини, като е основен фактор за появата на пародонтит.
Излишък от флуор. Да, прочетохте това право. Флуорът помага за предотвратяване на кухини, като го прилага перорално (паста за зъби, вода за уста, концентрирани гелове, прилагани от вашия лекар) и ограничен, само ако е необходимо. Прилагането на флуорид като цяло чрез лекарства и вода, обогатена с флуорид, но в излишък, може да доведе до флуороза, състояние, което се проявява чрез появата на петна по зъбите.
Пожълтяването на зъбите в повечето случаи може да бъде лесно разрешено в стоматологичен кабинет чрез професионално почистване с четка, отстраняване на камъни и, ако е необходимо, чрез професионално избелване на зъбите.
Пожълтяването на зъбите е проблем, с който се сблъскват много хора. Зъбният емайл може да пожълтява равномерно или върху определени части на зъба могат да се появят само петна, които могат да бъдат в различни нюанси на жълто, но също така кафяво или сиво. Добре е да знаете причините за това явление.
Пожълтяването на зъбите може да има няколко причини. Те могат да бъдат вътрешни (вътре в зъба) или причинени от лекарства като тетрациклин, кариес, лечение на стари канали или различни травми.
Външни причини (вещества, които действат върху външната повърхност на зъба) могат да бъдат пушенето, кафето или чаят, различни храни като моркови или цветни плодове.
Има и една особеност на зъбите: с течение на годините пожълтяването им е нормално.
Избелване на зъбите
Справянето с пожълтелите зъби е избелването. След като се извърши избелването, пациентите трябва да бъдат информирани, че зъбите ще са чувствителни към студен период.
Ако избелването се извършва постепенно, в няколко сеанса, за предпочитане е пациентът да избягва цветни храни и напитки: вино, чай, кафе, шоколад и др.
Пациентите трябва да внимават да внимават къде и какъв вид избелване правят. Има много места, където се практикува избелване на зъби, в мола, в СПА центъра, в салони за красота, но вместо бели и красиви зъби можете да получите дългосрочни посещения при зъболекаря, съветват стоматолози.
Разликата между избелването на зъбите у дома, с вещества, дадени от зъболекаря, и тези, направени в зъболекарския кабинет, също се определя от скоростта на получаване на резултатите. Независимо от прилагания метод, той е валиден една година или повече, независимо от поддръжката, която се извършва у дома.
Най-използваното активно вещество е водородният пероксид, който се намира в различни форми: гелове, ленти, пасти, вода за уста и др.
Знаем, че много хора пренебрегват кариеса например, но ги молим да внимават, защото пътят от кариес до зъбните импланти е кратък, а в стоматологията всяко състояние, което не се лекува навреме, включва по-късно скъпо лечение. Ето защо не забравяйте: красивите зъби най-напред са здрави.