Елагова киселина

източници на елагова киселина

Полезните свойства на елаговата киселина са отдавна доказани от учените - тази киселина не само е мощен антиоксидант и подмладява тялото, но и помага в борбата с раковите клетки.

Какво представлява елаговата киселина

Елаговата киселина е дилактон на хексахидроксидифеновата киселина, принадлежи към нискомолекулните фенолни съединения и е включена в групата на хидролизируемите. Молекулярната й формула е C14H6O8.

Елаговата киселина се среща в повече от 700 вида висши растения, включително в много храни като горските плодове. Практически не се среща в отдели Иглолистни и Папратовидни, в клас Едносемеделни. Възможни растителни източници за набавяне могат да бъдат растения от родовете Елша, Бреза, Орех, Кестен, Дъб.

Подобно на други фенолни съединения, елаговата киселина е потенциален токсин, който може да предотврати растежа на патогенни гъбички и възпроизвеждането на вируси в макроорганизма. Има данни за повишаване на концентрацията на елагова киселина при някои гъбични инфекции на растения.

В индивидуално състояние тя се характеризира с ниска разтворимост в обикновени разтворители и дори в такива универсални като пиридин и диметилсулфоксид, което до известна степен пречи на използването й в медицината, но са предложени методи за получаване на нейните водоразтворими производни (образуването на соли с основи, аминокиселини и др.).

Защо тази киселина представлява интерес за учените?

Известно е, че консумацията на някои плодове (особено горски) има благоприятен ефект върху човешкото тяло. Преди това този ефект се свързваше изключително с витамините и минералите, които те съдържат. Но през последните двадесет години учените активно изучават полифенолните вещества. Оказва се, че полифенолните съединения имат значителен принос за това, което се нарича "полза" от плодовете и горските плодове.

Елагова киселина: полезни свойства и приложение

Известно е, че почти всички природни продукти съдържат редица киселини, но елаговата е доста рядка, така че не можете да я намерите навсякъде. Сега тя се продава в почти всички аптеки в готов вид и е обичайно да се използва както в медицината, така и в козметиката: тя перфектно се бори с раковите клетки, забавя стареенето, ускорява регенерацията на кожата и лекува рани.

Как действа елаговата киселина в тялото?

елагова киселина

- Елаговата киселина може да премахне свободните радикали в тялото и да подобри противовъзпалителните свойства на тялото, което ще намали увреждането на човешките клетки от свободните радикали и ще поддържа човешкото здраве в добра форма.

- Стартира противораковите процеси чрез свързване и инактивиране на канцерогените.

- Елаговата киселина има изразена кардиопротективна активност, тя подобрява кръвообращението, като по този начин предотвратява заболявания на сърцето и кръвоносните съдове.

- Активира биохимичните процеси, в резултат на което кожата старее по-бавно, а външният вид се подобрява.

- След като елаговата киселина се абсорбира от човешкото тяло, тя може също да премахне меланина от тялото, да ускори разграждането на меланина и да предотврати натрупването на меланин на повърхността на кожата.

- Консумацията на елагова киселина може да предотврати окисляването на липидите в тялото и да им попречи да унищожават човешките клетки - това подобрява активността на човешките тъканни клетки и предотвратява развитието на патологични промени в организма.

Нещо повече, някои проучвания върху животни и хора предполагат, че може да бъде полезна при лечението и профилактиката на състояния като диабет тип 2 и мозъчни заболявания като Алцхаймер.

По време на лабораторни тестове е установено, че това вещество има уникални антиоксидантни способности и не променя структурата си при замразяване или нагряване, поради което се запазва идеално в продуктите.

Основни ползи за човешкото тяло

- Пречиства черния дроб от отпадни продукти чрез детоксикиращи ензими;

- Насърчава отстраняването на свободните радикали;

- Повлиява метаболитните процеси, като намалява риска от затлъстяване;

- Стартира процеса на унищожаване на раковите клетки (апоптоза);

- Укрепва имунната система;

- Има антивирусно действие:

- Предотвратява усложнения по време на раждане;

- Премахва фиброзни образувания по черния дроб;

- Ускорява заздравяването на рани по кожата;

- Предотвратява развитието на сърдечно-съдови заболявания.

При какви заболявания елаговата киселина се препоръчва най-често?

- Рак на шийката на матката, простатата, гърдата, дебелото черво, хранопровода, белия дроб и кожата;

- При борба с човешки папиломен вирус;

- Сърдечно-съдови заболявания;

- Високо кръвно налягане;

- Фиброза на черния дроб или белите дробове;

- Някои лекари препоръчват прием на елагова киселина по време на рехабилитационния период след химиотерапия.

Елаговата киселина в козметиката

елагова киселина в козметиката

Елаговата киселина присъства и в козметиката: тя се добавя там като естествен антиоксидант, който предотвратява разрушаването на колагеновите влакна, възпалението и стареенето на кожата. На базата на елаговата киселина и нейните производни са разработени козметични продукти за външна употреба с избелващ и фотозащитен ефект.

За какви проблеми се използва елаговата киселина в козметиката?

- Лунички и пигментация;

- Обриви и възпаления;

- Раздразнения;

- Рани, микропукнатини.

Ефективна е и срещу бръчки, но в този случай, за да подобрите ефекта, е препоръчително да използвате не само фармацевтични препарати, но и продукти, които я съдържат.

Противопоказания за употреба на елагова киселина

Предполага се, че елаговата киселина в продуктите и в готовите аптечни разтвори практически не се различават една от друга по действие, но във втория случай може да има противопоказания за нея:

- Бременност и кърмене: първо трябва да се консултирате с лекар;

- Прием на различни лекарства: в повечето случаи тя взаимодейства нормално с тях, но преди да започнете да я приемате, трябва да се консултирате с лекар и фармацевт.

В кои храни се съдържа най-много елагова киселина?

- Полезната за здравето елагова киселина се открива в следните храни:

- Горска ягода: присъства както в плодовете, така и в листата, но във втория случай в по-малки количества;

- Малини: концентрацията в тях е доста висока, най-голямата част се съдържа в семената;

- Къпина: съдържа същото количество киселина като малината, което е установено в резултат на изследване;

- Дива къпина (Rubus chamaemorus): на трето място по концентрация на елагова киселина;

- Червена боровинка: Този продукт се препоръчва при пациенти с рак на дебелото черво, простатата, устната кухина или гърдата, има положителен ефект и при различни инфекции на пикочните пътища;

- Орехи: те съдържат и висока концентрация на Омега-3, които допринасят за нормализиране на метаболизма и подмладяване;

- Пекани: имат почти същата порция като орехите;

- Чернодробни гъби: придобиването им е доста трудно, т.к. растат главно в Обединеното кралство, Австралия и Северна Америка. Използвани са като заместител на месото при вегетарианците;

- Нар, особено в сушената кора, от където се извлича;

- Градинска ягода;

- Ябълки;

- Грозде;

- Кашу;

- Шам фъстък.

Елаговата киселина се среща в храните доста рядко и в малки дози. За да постигнете осезаем терапевтичен ефект, трябва да изядете около една кошница малини или къпини. Ето защо днес фармацевтичната индустрия произвежда лекарства и хранителни добавки с това вещество.

Колко елагова киселина трябва да се консумира?

Според скорошно проучване на американски учени, публикувано в авторитетното списание Advances in Nutrition през септември 2016 г., човек трябва да консумира до 850 мг елагова киселина на ден. В същото време реалната консумация при мъжете е 13-45 мг, а при жените - 15-70 мг.

Експертите препоръчват да увеличите приема на елагова киселина, като включите в диетата си повече храни, които я съдържат. Според учените това ще подобри здравето ви. Изпивайки чаша прясно приготвен сок, нектар или плодова напитка от плодове, богати на елагова киселина, можете да получите до 200 мг или повече от това полезно вещество. Разбира се, соковете от магазина не биха свършили същата работа, но са вариант при липса на алтернатива.

Елаговата киселина също често се среща в добавки като екстракт от нар, който обикновено съдържа 250-500 мг елагова киселина на порция. Ако решите да приемате елагова киселина от хранителна добавка, тогава трябва да следвате стриктно указанията на опаковката. Но най-удачният вариант е да се консултирате с лекар, особено ако имате алергии, заболявания и приемате лекарства.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest