Ezine.bg»Статии»Красота»Лице и Тяло»Луфа - натуралната гъба за баня

Луфа - натуралната гъба за баня

Луфа - натуралната гъба за баня

Луфа се наричат популярни натурални гъби и други продукти за баня, използвани за почистване и ексфолиране на кожата. Някои хора смятат, че „напълно естествените“ луфи са направени от морска гъба или изсушен корал поради тяхната груба, гъбеста консистенция. Но естествените гъби "Луфа" всъщност се правят от растене - вид тиква, което носи същото име.

Общият брой на видовете растения от рода Luffa е повече от петдесет. Но само два вида са широко разпространени като култивирани растения - това са цилиндрична луфа (Luffa cylindrica) и Остроребра луфа (Luffa acutangula). Центърът на произход на луфата е Северозападна Индия. През 7 век растението вече е известно в Китай. В момента Luffa cylindrical расте в повечето тропически страни, а Luffa ribbed е по-рядко срещана, главно в Индия, Индонезия, Малайзия, Филипините, а също и в Карибите.

Влакнестата тъкан, образувана при узряването на плодовете на луфа, се използва за направата на подобни на гъба кърпи (които, както и самото растение, се наричат ​​луфа). Тази "зеленчукова" гъба едновременно подходяща за измиване и осигурява добър масаж. Португалските мореплаватели са първите, които са намерили подобно приложение на растението. За да се получи кърпа (гъба, тривка), плодовете на луфа се берат зелени. Тогава крайният продукт е по-мек, което е търсеното качество за баня. Или може да се берат кафяви, т.е. зрели, когато се белят по-лесно (в този случай продуктът ще бъде относително жилав).

Плодовете на растението луфа се сушат няколко седмици, след което обикновено се накисват във вода (няколко часа до седмица), за да омекнат. След това кората се обелва и вътрешните влакна се почистват от пулпа с твърда четка. Получената "гъба" се измива няколко пъти в сапунена вода, изплаква се, изсушава се на слънце и след това се нарязва на парчета с желания размер.

Предимства на луфа пред синтетичните гъби

Хипоалергичност.

Много рядко предизвиква кожни реакции. Не може да се каже същото за синтетичните влакна. Хората с чувствителна кожа изобщо не трябва да ги използват.

Дълъг живот Гъбите от луфа са издръжливи, служат дълго време, не се ронят и не се разпадат, когато се използват. Въпреки това си струва да запомните, че не трябва да използвате гъба за баня за повече от 6-8 месеца, както естествена, така и синтетична.

Растения луфа
Снимка: Juhele/pixabay.com

Висока степен на твърдост.

Позволява да се използва за антицелулитен масаж и пилинг. Поради силния масаж и пилинг ефект, гъбите от луфа се използват активно в козметиката, по-специално за скрабиране и процедури за почистване на кожата у дома. В комбинация с душ или вана, луфата перфектно освобождава кожата от мъртвите епителни клетки, подобрява кръвообращението, като по този начин насърчава производството на колаген и еластин.

Действа антицелулитно.

Отбелязани са високоефективните антицелулитни свойства на гъбите луфа. Редовният масаж на дупето, бедрата, корема с гъба от луфа може значително да намали появата на „портокалова кожа” в рамките на няколко месеца. В допълнение, растителните влакна дълбоко почистват порите, допринасят за максималното проникване на кислород в клетките на кожата, повишават тонуса и имат общо укрепващо действие върху тялото.

Как да използвате и почистите луфа

Когато използвате гъба от луфа, трябва да знаете, че тя не е подходяща за честа употреба - особено за хора с деликатна чувствителна кожа. Достатъчно е да масажирате тялото с луфа 1-2 пъти седмично. Предварително нанесете козметичен ексфолиант, гел върху гъбата или насапунисайте, след което се движете по посока на часовниковата стрелка с кръгови движения отдолу нагоре, „обработвайки“ всяка област за 30-40 секунди. След пилинг с луфа е препоръчително да намажете тялото с подхранващ овлажнител, козметично мляко или масло - зехтин, например.

След като използвате вашата луфа, трябва да обърнете внимание на това как я поддържате всеки ден. Вместо просто да я окачите под душа или на закачалка за баня, използвайте суха кърпа, за да изстискате старателно влагата и да я изсушите. Поставете гъбата на хладно и сухо място извън банята, когато приключите.

Трябва също така да почиствате луфата си всяка седмица. Едно по-старо проучване заключава, че редовното почистване на вашата луфа с разредена водна смес от 10 процента белина може да намали риска от бактериално замърсяване. Потопете я в сместа за 5 минути. След почистване я изплакнете обилно с хладка вода и изсушете напълно, преди да я поставите на по-хладно място да виси.

За да използвате луфа безопасно, трябва да я сменяте често. Препоръчва се да изхвърляте вашата луфа на всеки 3 до 4 седмици. Всеки признак на мухъл или продължителна миризма на плесен също са признаци да се отървете от вашата луфа веднага.

Продукти за баня

Ако искате да избегнете разпространението на бактерии с вашата луфа, напълно избягвайте да я използвате в областта на гениталиите. Не забравяйте, че перинеумът е място, където понякога растат E. coli и други опасни бактерии, така че не използвайте луфа и върху тази част от тялото си.

Също така трябва да избягвате да я използвате, когато сте току-що избръснати. Кожата ви е застрашена няколко дни след бръснене и бактериите могат да преминат през кожната бариера.

Рискове от използването на луфа

Хората обичат луфите, защото те ексфолират кожата. Мъртвите кожни клетки понякога се натрупват около горния слой на кожата, което я прави по-суха и не толкова млада. Гъбите луфа почистват този слой нежно и без да нарушават младите и здрави кожни клетки отдолу. Тази полза обаче може да доведе до някои скрити рискове. След като окачите вашата луфа да изсъхне в зоната за душ, тя все още събира влага или остатъци от пара от времето, прекарано в нея. Мъртвите кожни клетки, останали на влажно място, са място за растеж и размножаване на опасни бактерии.

Не е доказано, че луфите развиват повечето стафилококови или стрептококови бактерии, но те могат да станат убежище за други бактерии в тялото ви, включително ешерихия коли. Ако възнамерявате да почиствате луфата си редовно и правилно, това няма да е проблем за вас – въпреки че повечето хора не го правят.

Луфите също могат да бъдат твърде абразивни за някои типове кожа. Ако някога сте забелязвали зачервяване или дразнене след използване на луфа, кожата ви може да е особено чувствителна към дермабразио и ексфолиация. Грубото, донякъде крехко усещане на влакната от луфа може да е твърде неприятно и да увреди кожата с течение на времето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest