Витамин А е наименованието на група мастноразтворими витамини, с важна роля за растежа на различни органи, за зрението, за имунната и репродуктивната системи, за превенцията на рака, остеопорозата и артрита.
Основни форми на витамин А
Този витамин има следните основни форми - ретинол, ретинал, ретиноева киселина, провитамин А, които са няколко каротеноида.
Тялото ни си набавя витамин А чрез храната, тъй като не го произвежда. В зависимост от хранителния източник, се дели на два основни вида :
- Витамин А/ретинол/ от животински източници
- Витамин А/ провитамин А/ от растителни източници
Растителната форма се преобразува в ретинол, щом попадне в храносмилателната система. От 12 до 24 части провитамин А се получава една част ретинол. Това зависи и от генетичната предразположеност на човека.
Препоръчителна дневна доза витамин А
Дневната доза витамин А варира, в зависимост от възрастта и пола. Жените над 18 години имат нужда от 700 микрограма, а мъжете на същата възраст от 900 микрограма. Жените, които кърмят се нуждаят от около 1200-1300 микрограма дневно.
При новородените дозите са 400 микрограма на ден, а децата от 300-400 микрограма в зависимост от възрастта.
Кои храни са богати на витамин А?
Най-добре е да се набави нужният витамин с храната. Ето и храните, които го съдържат в достатъчно добри количества. Така можете да си съставите своеобразна диета, богата на витамин А.
Телешкият черен дроб е богат на витамин А
Животинският черен дроб е сред най-богатите на витамин А храни. Това се дължи на факта, че подобно на хората, животните складират този витамин в черния си дроб.
Кралската скумрия съдържа много витамин А
В кралската скумрия се съдържат 15, 3 микрограма витамин А и това е достатъчно за предпазване от васкуларни, когнитивни и очни проблеми и вродени дефекти на плода през бременността.
Сиренето рикота е богат източник на витамин А
В 125 грама сирене рикота се съдържат 149 микрограма витамин А. Този продукт също е добър източник на калций, укрепва костите и поддържа съсирването на кръвта.
Витамин А в сладките картофи
Витамин А в този кореноплоден зеленчук е под формата на бета каротин. Бета коротинът помага срещу макулна дегенерация, а също пази от ракови заболявания и подпомага здравето при диабет.
Пъпешът съдържа витамин А
Плодът е пълен с бета-каротин, който тялото превръща във витамин А.
Спанак е богат на витамин А
Една чаша спанак съдържа 943 микрограма витамин А.
Заедно с това витамин А може да се достави от маркови, червени чушки, риба херинга, масло от черен дроб на риба треска, тиква, праскова, яйца и други.
Храненето редовно с тези храни за витамин А в диетата е важно. Тази информация е особено значима за веганите, които трябва да знаят кои зеленчуци и плодове ще им задоволят нуждите от витамин А, замествайки липсата на месо.