Напрегнатото ежедневие с безброй стресови ситуации, води до чувство за умора, сънливост и изтощение. Понякога това състояние се превръща в хронично. Добре е да разпознаваме бързо симптомите на умората.
Симптоми на умората
Недоспиването води до силна слабост и чувство за отпадналост. Работоспособността спада рязко и не може да се възстанови дори след продължителна почивка.
С времето се появяват болки в гърлото и лимфните възли, които пълзят към ставите и мускулите. Периодично се появява главоболие, липса на концентрация, петна пред очите, депресия.
Умората бива приятна и болезнена. Първото състояние е характерно за хора, които изпитват удовлетворение след свършена работа, а болките, които се появяват след усилието, преминават бързо след почивка и отпускане.
Болезнените не преминават след почивка, често стават хронични и налагат лечение.
Хранителни вещества срещу умора
Витамини за повече енергия
Активирането на метаболизма през пролетта изисква нов запас от витамини за енергия - водноразтворими и мастноразтворими за някакъв период от време.
Минерали - микроелементи и макроелементи
Минералите са важни за оползотворяване на енергията в организма. Повишеният прием на веществата премахва умората и връща енергичността.
Аминокиселини срещу умора
Аминокиселините, добивани само от един тип, храна не са достатъчни. Само млечни и само месни храни лишават тялото от всички нужни компоненти за сметка на един.
Имуностимулатори за добър тонус
Имунните клетки имат определен живот и поддържането на висок имунитет изисква постоянна подмяна, непрекъснат строеж и набавяне на стимули.
Антиоксиданти срещу умора
При засилен метаболизъм има опасност от повече свободни радикали. Те увреждат тъканите и са най-честата причина за хроничните заболявания.
Антиоксидантните формули са много, най- мощни се смятат тези с джинджифил.
Билкови стимулатори и детоксикатори
Пролетните билкови добавки стимулират пречистването и дегенерацията на органите и тъканите, имат предпазваща и пречистваща функция.
Пречистването и дотоксикацията е добре да започне от черния дроб, тъй като този важен орган е лабораторията на целия организъм.
Енергийни метаболити
Умората много често се дължи на дефицит на ключови химикали - ензими, компоненти на клетките, транспортни молекули и други. Добавки против умора, включващи незаменими аминокиселини са подходящи в случая.
Промените в диетата, с включване на сезонни пресни храни добавят нужните хранителни вещества за преборване на умората.
Вижте също: