Заболяванията на слюнчените жлези се появяват, когато нещо блокира една или повече от слюнчените жлези, като им пречи да произвеждат или отделят слюнка.
Състоянията, които могат да причинят проблеми със слюнчените жлези, включват ракови тумори, синдром на Сьорген, инфекции и камъни, които се образуват в жлезите.
Симптомите на нарушения на слюнчените жлези включват подутина, болка и неприятна миризма. Основните причини могат да предизвикат и други симптоми като треска.
Какво представляват нарушенията на слюнчените жлези?
Вашите слюнчени жлези произвеждат слюнка, която поддържа устата ви влажна, предпазва зъбите ви от бързо разпадане и ви помага да смилате храната си. Слюнчените жлези са сравнително малки и се намират около вътрешната обвивка на устата, устните и бузите.
Редица заболявания могат да засегнат слюнчените ви жлези. Те варират от ракови тумори до синдрома на Сьорген. Докато някои състояния изчезват с времето или антибиотици, други изискват по-сериозно лечение, включително операция.
Причини за нарушения на слюнчените жлези?
Имате три сдвоени слюнчени жлези, наречени паротидни, субмандибуларни и сублингвални жлези. Те са отговорни за производството на слюнка. Запушените слюнчени жлези са най-честият източник на проблеми. Тези блокирани жлези могат да причинят болезнени симптоми.
Сиалолитиаза и сиаладенит
Сиалолитиаза и сиаладенит могат да възникнат в слюнчените жлези:
Сиалолитиазата възниква, когато в слюнчените жлези се образуват камъни, съставени от калций. Тези камъни могат да блокират жлезите и това може частично или напълно да спре потока на слюнката.
Сиалоаденит (или сиалоаденит) е инфекция, засягаща слюнчените жлези. Често е резултат от блокиране на жлезата от камъни. Стафилокок или стрептококови бактерии могат да причинят тази инфекция. Възрастните и кърмачетата са най-склонни да развият това състояние.
Синдром на Сьорген
Синдромът на Сьорген е друго често срещано заболяване на слюнчените жлези. Това се случва, когато белите кръвни клетки се насочат към здравите клетки в жлезите, произвеждащи влага, като слюнчените, потните и мастните жлези. Това състояние най-често засяга жени с автоимунни заболявания като лупус.
Вируси
Вирусите могат да засегнат и слюнчените жлези. Те включват:
грипен вирус
заушка
еховирус
цитомегаловирус
Ракови и неракови образувания
Ракови и неракови тумори могат да се развият и в слюнчените жлези. Раковите тумори на слюнчените жлези са редки. Когато се появят, това обикновено е при 50- до 60-годишни.
Неракови тумори, които могат да засегнат паротидните жлези, включват плеоморфни аденоми и тумори на Вартин. Доброкачествените плеоморфни аденоми също могат да растат в субмандибуларната жлеза и малките слюнчени жлези, но това е рядко.
Подуване на слюнчените жлези

Заушка в детска възраст, определени бактериални инфекции, например на сливиците или зъбите, и други заболявания, които обикновено са по-чести сред възрастните, като СПИН, синдром на Сьорген, захарен диабет, саркоидоза и булимия, често причиняват подуване на главната слюнчена жлеза.
Нараняване на долната устна, например от случайно ухапване, може да увреди някоя от малките слюнчени жлези, намиращи се там, и да блокира потока на слюнката. В резултат на това засегнатата жлеза може да се подуе и да образува малка, мека бучка (мукоцеле), която изглежда синкава. Бучката обикновено изчезва сама в рамките на няколко седмици до месеци.
Какви са симптомите на нарушение на слюнчените жлези?
Симптомите на сиалолитиаза включват:
- болка, която се увеличава при хранене
Симптомите на сиаладенит включват:
- бучка на бузата или под брадичката
- гной, която се оттича в устата ви
- силна или миришеща гной
- треска
Кистите, които растат в слюнчените жлези, могат да причинят:
- жълта слуз, която се оттича, когато кистата се спука
- затруднено хранене
- затруднено говорене
- затруднено преглъщане
Вирусните инфекции в слюнчените жлези, като заушка, могат да причинят:
- треска
- мускулни болки
- болка в ставите
- подуване от двете страни на лицето
- главоболие
Симптомите на синдрома на Сьорген включват:
- суха уста

- сухи очи
- кариес
- рани в устата
- болка или подуване на ставите
- суха кашлица
- необяснима умора
- подути слюнчени жлези
- чести инфекции на слюнчените жлези
Ако имате диабет или алкохолизъм, може също да имате подуване на слюнчените жлези.
Ако забележите следните симптоми, посетете Вашия лекар:
суха уста
болка в устата
затруднено отваряне на устата
Как се диагностицират нарушенията?
Вашият лекар ще препоръча тестване въз основа на вашата медицинска история и физически преглед.
Някои случаи са съвсем очевидни само от историята и физическия преглед. В такива случаи може да не са необходими диагностични тестове.
Вашият лекар може да поиска да види запушването, за да диагностицира запушване на слюнчените жлези. Правенето на зъбна рентгенова снимка на засегнатата област може да помогне да се определи препятствието. След това хирург може да използва анестезия, за да обезчувстви отвора на слюнчената жлеза и да освободи всякакво запушване.
Ако вашият лекар трябва да насочи фино слюнчените жлези, ИМР сканиране може да осигури по-задълбочени изображения.
Също така, биопсия за отстраняване на тъкан от слюнчените жлези може да помогне при диагностицирането, особено ако вашият лекар подозира, че може да имате автоимунно заболяване, което засяга слюнчените ви жлези.
Лечение
Лечението на нарушенията на слюнчените жлези зависи от вида на заболяването и от това колко напреднало е то.
Например, ако имате маса в слюнчената жлеза, Вашият лекар може да препоръча операция за отстраняване на масата или самата жлеза. Ако масата е ракова, може да се нуждаете от лъчева терапия, за да убиете раковите клетки.
Тези лечения обикновено няма да започнат, докато тялото ви не е имало време да се излекува. Това обикновено е четири до шест седмици след операцията.

Радиационното лечение на шията може да причини сухота в устата, което може да бъде неудобно и да повлияе на храносмилането ви. Вашият лекар може да препоръча да пиете повече течности и да избягвате храни с високо съдържание на натрий.
Ако масата на слюнчените жлези не е ракова, може да не е необходимо облъчване. Маса, която не причинява симптоми, може да се лекува с консервативни мерки. Това включва специални води за уста за облекчаване на сухота в устата.
Можете също така да поддържате устата си влажна, като изплакнете с разтвор от 1/2 чаена лъжичка сол в 1 чаша вода.
Антибиотиците могат да лекуват бактериални инфекции.
Ако страдате от сухота в устата:
- Избягвайте лекарства, които намаляват производството на слюнка
- Пийте течности през целия ден
- Почиствайте редовно зъбите с четка и конец
- Използвайте флуоридни препарати за изплакване
- Посещавайте вашия зъболекар за преглед и почистване на всеки 3 до 4 месеца
- Използвайте заместител на слюнката, съдържащ карбоксиметилцелулоза като вода за уста
- Дъвчете дъвка без захар или смучете ксилитол таблетки за смучене
Някои зъболекари карат хората да носят пластмасови приспособления за зъби, пълни с флуорен гел през нощта, за да предотвратят кариес поради сухота в устата. Понякога лекарства, които увеличават производството на слюнка, като цевимелин или пилокарпин, помагат за облекчаване на симптомите. Такива лекарства може да не помогнат, когато слюнчените жлези са увредени от радиация.
При камъни в слюнчените жлези хората могат да приемат болкоуспокояващи (аналгетици), да пият допълнително течности, да масажират жлезите, да прилагат топли компреси и задействайте слюноотделянето с лимонов сок или резени, кисели бонбони или комбинация от някои от тези средства. Ако камъкът не премине сам, понякога зъболекарят може да избута камъка чрез натискане от двете страни на канала. Ако това не успее, може да се използва инструмент, подобен на фина тел, за да се извади камъкът. В краен случай камъкът може да бъде отстранен хирургически или чрез ендоскоп.
При инфекция на слюнчените жлези лекарите дават антибиотици и карат хората да масажират жлезите и да прилагат топли компреси. Слюнченият абсцес трябва да се разреже и дренира. Поддържането на хидратация, задействането на слюнка с лимонов сок и твърди бонбони и добрата орална хигиена също са важни.
Добрата грижа за вашите зъби е жизненоважна за успешното лечение на слюнчените жлези. Почистването на зъбите с четка и конец поне два пъти на ден може да помогне за предотвратяване на нарушения на слюнчените жлези и на кариеси.
Вижте също какво още ни подсказва сухотата в устата.