Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравна Енциклопедия»Артрит на гръбначния стълб

Артрит на гръбначния стълб

Артрит на гръбначния стълб

Артритът на гръбначния стълб или спиналният артрит е възпаление на фасетните стави в гръбначния стълб или сакроилиачните стави между гръбначния стълб и таза.

Може да е свързан с износване, автоимунни заболявания, инфекция и други състояния. Понякога възпалението може да засегне и местата, където връзките и сухожилията се прикрепят към костите на гръбначния стълб.

Независимо от точното местоположение, артритът на гърба или шията може да бъде болезнен и често става хроничен.

Артрит на гръбначния стълб: Какво трябва да знаете

Остеоартритът е най-често срещаният тип артрит, засягащ гръбначния стълб.

Може да се появи навсякъде по гръбначния стълб, но е по-често в долната част на гърба и врата.

Болката и сковаността са най-честите симптоми.

Причините за гръбначния артрит все още са до голяма степен неизвестни, с изключение на остеоартрита, който обикновено е резултат от износване.

Лечението на гръбначния артрит може да включва лекарства за болка, стероидни инжекции, физиотерапия и операция в тежки случаи.

Причини за спинален артрит и рискови фактори

Причините за артрит на гърба или шията варират в зависимост от вида артрит, който имате. Освен нормалното износване и автоимунни заболявания, в много случаи точната причина остава неизвестна. Генетични компоненти са идентифицирани във връзка с някои форми на спинален артрит, което означава, че той може да бъде наследствен.

Други рискови фактори за спинален артрит включват:

- Възраст;

- Наднормено тегло/затлъстяване;

- Наличие на определени състояния като диабет, подагра, псориазис, туберкулоза, синдром на раздразнените черва и лаймска болест.

Видове гръбначен артрит

Гръбначен артрит

Има повече от 100 различни вида артрит и повечето от тях може да засегнат гърба или врата. Въпреки че всеки артрит води до възпаление, артритът се категоризира като възпалителен и невъзпалителен (дегенеративен) въз основа на неговия произход.

Остеоартрит на гръбначния стълб

Остеоартритът (невъзпалителен или дегенеративен артрит) е най-честата форма на артрит на гръбначния стълб. Обикновено засяга долната част на гърба и се развива чрез износване. Тъй като хрущялът между ставите бавно се разрушава, това води до възпаление и болка. Тъй като болката е от механично увреждане, тя обикновено е по-забележима, когато огъвате или усуквате гърба си. Минали наранявания на гърба също могат да допринесат за развитието на дегенеративен артрит на гръбначния стълб.

Остеоартритът на гръбначния стълб обикновено засяга фасетните стави между прешлените. Известен е още като артрит на фасетната става, синдром на фасетната става и фасетна болест. В някои случаи дегенерацията на гръбначните дискове (дегенеративна дискова болест) може да допринесе за артрит на фасетната става. Тъй като дисковете между прешлените стават по-тънки, повече натиск се прехвърля към фасетните стави. Това води до повече триене и повече увреждане на хрущяла.

Когато тези дегенеративни промени настъпят във врата, това състояние се нарича цервикална спондилоза. Артритът на шията невинаги причинява болка и много хора нямат забележими симптоми.

Ревматоиден артрит на гръбначния стълб

Ревматоидният артрит е автоимунно разстройство, което означава, че имунната система се включва сама. Той атакува синовиума – лигавицата на ставите. Въпреки че ревматоидният артрит е по-често срещан в други стави, той може да засегне и гръбначния стълб, по-специално цервикалната област (шията). Ревматоидният артрит на гръбначния стълб не се причинява от износване, така че се счита за възпалителен артрит. Може да причини болка в гърба и болка в други стави, дори когато те не се използват. Има тенденция да засяга повече жените, отколкото мъжете.

Спондилоартроза

Артрит на гръбначния стълб

Спондилоартрозата е група от възпалителни заболявания, които засягат както ставите, така и местата, където връзките и сухожилията се прикрепят към костите. Спондилоартритът, макар и възпалителен по произход, не е същият като ревматоидния артрит.

Има няколко форми на спондилоартрит. Някои са по-чести в гръбначния стълб, отколкото други:

Анкилозиращият спондилит е вид гръбначен артрит, който може да причини възпаление на прешлените и сакроилиачните стави в основата на гръбначния стълб. В тежки случаи няколко прешлена могат да се слеят и да причинят прегърбване на гърба.

Псориатичният артрит е състояние, свързано с псориазис – автоимунно заболяване, по-известно със сърбящия, люспест обрив. Хората обикновено развиват псориазис преди артрит, но понякога той е обърнат. Макар и по-често при по-малки стави, може да засегне и гръбначния стълб.

Реактивният артрит е ставно възпаление, предизвикано от инфекция някъде другаде в тялото – често в червата или гениталиите. Реактивният артрит на гръбначния стълб обикновено се появява в долната част на гърба и има тенденция да изчезне от само себе си.

Ентеропатичният артрит е форма на артрит, свързан с възпалително заболяване на червата. Не всички хора с това състояние развиват артрит, а от тези, които развиват, не всички го получават в гръбначния стълб. Пристъпите на ентеропатичен артрит са склонни да се синхронизират с обострянията на ентеропатичния артрит, но времето и интензивността може да варират от човек на човек.

Какви са симптомите на гръбначния артрит

Артрит на гръбнака

Симптомите на гръбначния артрит могат да се различават от човек на човек. Като цяло те могат да включват:

- Болка в гърба и врата, особено в долната част на гърба;

- Скованост и загуба на гъвкавост на гръбначния стълб, като невъзможност да изправите гърба си или да обърнете врата си;

- Подуване и чувствителност върху засегнатите прешлени;

- Хрущене при движение на гръбначния стълб;

- Болка, подуване и скованост в други части на тялото (особено при възпалителен артрит);

- Слабост и умора на цялото тяло (по-често при възпалителен артрит);

- Болка и изтръпване в ръцете или краката, ако са засегнати нервите;

- Главоболие (при артрит на шията).

Въпреки че болката в гърба е често срещан симптом, не всички хора я имат, дори тези с напреднал гръбначен артрит. От друга страна, някои може да изпитат болка дори преди артритът да се види на рентгенова снимка.

При някои видове спондилоартрит може да възникне възпаление на очите (ирит или увеит), причиняващо болка, сълзене на очите и замъглено зрение.

Съпътстващи проблеми при артрит на гръбначния стълб

Спиналният артрит може да причини костни шипове – израстъци по ръбовете на костите. В гръбначния стълб костните шипове засягат особено фасетните стави, което ги прави по-големи. Това състояние се нарича фасетна ставна хипертрофия. Въпреки че костните шипове сами по себе си не са вредни, те могат да стеснят проходите за гръбначния мозък и нервите, излизащи от гръбначния стълб. Това може да доведе до две болезнени състояния:

- Спинална стеноза – компресия на гръбначния мозък вътре в гръбначния канал;

- Радикулопатия – прищипване на периферните нерви при излизането им от гръбначния стълб (ишиас е един вид радикулопатия);

- Анкилозиращият спондилит (бавното калциране на връзките между прешлените) може също да причини допълнителни проблеми като:

Стресови фрактури на места, където се е образувала нова кост; свити прешлени; гръбначна деформация, наречена кифоза

Как се диагностицира гръбначният артрит

Вашият лекар може да използва някои или всички от следните диагностични методи, за да потвърди гръбначния артрит:

- Медицинска история и физически преглед;

- Кръвни тестове за генетични маркери и/или за ревматоиден артрит;

- Рентгенови снимки на гръбначния стълб за локализиране на артритната става;

- ЯМР, миелография, сканиране на кости и/или ултразвук за нулиране на увреждането, откриване на засягане на нервите и гръбначния мозък или изключване на други причини;

- Съвместна аспирация: изследване на синовиалната течност вътре в ставата

За да определи болезнената става, лекарят може да я обезболи с инжекция и да провери дали болката изчезва.

Как се лекува гръбначният артрит

Артрит на гръбначния стълб

Лечението на гръбначния артрит зависи от много фактори. Те могат да включват възраст, ниво на болка, вид и тежест на артрита и лични здравни цели. Тъй като увреждането на ставите, причинено от артрит, е необратимо, лечението обикновено се фокусира върху овладяването на болката и предотвратяването на по-нататъшно увреждане. Лечението може да бъде хирургично или нехирургично.

Нехирургичните лечения за спинален артрит включват

- Нестероидни противовъзпалителни средства и кортикостероиди (хапчета или инжекции) за намаляване на болката и подуването;

- Други лекарства, насочени към специфични симптоми или отключващи фактори на възпалителен артрит;

- Физикална терапия за подобряване на мускулната сила на гърба и обхвата на движение в гръбначния стълб;

- Промени в начина на живот за намаляване на възпалението или стреса върху гръбначния стълб: загуба на тегло, отказване от пушенето, промяна на позата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest