Херпангина

Болно от Херпангина дете

Херпангината е заболяване, което може да протече тежко и да разтревожи родителите сериозно заради симптомите и на пръв поглед тежкото общо състояние на детето. За щастие, тази болест протича обикновено без усложнения и изгражда траен имунитет.

Какво представлява херпангината

Херпангината е вирусно заболяване, което поразява деца до максимум предуичилищна възраст – от него най-често страдат малчугани от 1-2 г. до 6-7 г. Причинява се основно от коксаки вирус, който е вид ентеровирус, поради което протича често със стомашни неразположения, гадене, стомашен дискомфорт. Първите прояви на болестта са най-рано няколко дни след заразяването – най-често около седмица, но понякога може да се появят и след две седмици.

Продължителността на боледуване от херпангина е приблизително една седмица, ако няма допълнителни усложнения.

Вирусът се предава чрез прием на заразена вода или храна, мръсни ръце (контактно-битов път), както и чрез кихане или кашляне на друго болно дете (въздушно-капков път на предаване). Най-голям е броят на заболелите от херпангина деца през по-топлите месеци – в края на пролетта и лятото, както и в началото на есента. През останалите месеци също има случаи на херпангина, но те са по-малко на брой.

Симптоми на херпангина

Един от най-драматичните симптоми на херпангината е много високата температура. Тя често достига до 39-40 градуса, което силно изтощава детето и стресира изключително родителите. Температурата може да се покачва рязко, трудна е за сваляне и причинява втрисане. Детето е вяло, сънено, отпуснато, без енергия и предпочита да лежи или спи.

Херпангина

Много специфичен и разпознаваем симптом на херпангината са многобройните мехурчета, които се появяват първоначално в гърлото – по сливиците, небцето, езика, венците, но като цяло основно върху задната част на гърлото. Същите мехурчета се разпростират след това и по лигавицата назад в храносмилателната система, но тях няма как да видим с просто око. Появата на този специфичен обрив е придружена от оток и зачервяване, както и от силна болка в гърлото. Този симптом започва постепенно да отшумява след няколко дни, когато мехурчетата се превръщат първоначално в язвички, а след това завяхват.

Заради силната болка в гърлото, трудното преглъщане и изключителния цялостен дискомфорт детето отказва да се храни и да пие течности. В това се състои и най-голямата опасност – особено при по-малките деца. Те може да се обезводнят заради нежеланието им да пият вода и родителите трябва да не допускат това да се случи.

Едновременно с изброените симптоми може да има главоболие, понякога и външни обриви, повръщане, повишено отделяне на слюнка, дразнене от светлина, подуване на лимфните възли на шията и под челюстта.

Как се лекува херпангината

Както всяко вирусно заболяване херпангината не се лекува с антибиотици, ако не е налице допълнителна бактериална инфекция. Основните усилия са насочени към сваляне на температурата, обезболяване и ограничаване на възпалението, като за целта се предписва панадол, парацетамол, ибупрофен и други подходящи средства за понижаване на температурата и болката (включително хомеопатични средства). При много силна болка и изключително нежелание на детето да приема вода и храна се препоръчва локално намазване със средства за обезболяване.

Друго подходящо средство за противодействие на херпангината са витамините, антивирусните препарати и средства, подсилващи имунитета. Чрез тях детето по-лесно и по-бързо ще се справи с инфекцията.

Основна грижа при боледуването е да не се допуска дехидратация. Следете за симптомите на обезводняване – тъмна урина, липса на потене, липса на урина, вялост, сухи и напукани устни. За да ги избегнете, давайте на болното от херпангина дете вода и недразнещи течности – мляко, айрян, млечни шейкове, компоти, каши, пюрета. Може също да направите бистра супа или крем супа, която ще му даде и ценна енергия. Избягвайте всички кисели и стипчиви сокове и напитки, които може да предизвикат допълнително болка.

Не се притеснявайте, че детето отказва твърда храна и не го насилвайте – при изключително болезнените лигавици то не е способно да се храни нормално. След няколко дни то отново ще върне желанието си за твърда храна.

Може да помогнете на болното дете, като му давате да пие чай от лайка или го карате да прави гаргара (това е подходящо за по-големите деца).

В повечето случаи херпангината протича без усложнения и не оставя трайни последици за организма.

Вторична бактериална инфекция и усложнения при херпангината

Висока температура при дете

Възможно е да се стигне до вторична бактериална инфекция при инфектиране на раничките и при по-слаб имунитет на детето. Ще забележите, че има усложнения, ако има образуване ан жълти или зелени налепи, ако състоянието се влошава, а температурата не спада дори след седмица. Тогава може би ще се наложи прием на антибиотик, но това трябва да стане само след консултация с педиатър и евентуално след извършването на антибиограма.

Ако няма бактериална инфекция, антибиотикът изобщо не е наложителен.

Усложнения може да има по-често при бебетата, които са и по-застрашени от дехидратация, в сравнение с всички останали възрастови групи. Затова бъдете по-наблюдателни и полагайте повече грижи за лечение и оводняване на детето ви, ако то е кърмаческа възраст. Това е най-рисковата група, при която може да има някакви тежки последствия от заболяването.

Изгражда ли си имунитет завинаги

След преболедуване от херпангина детето развива траен имунитет. Когато обаче имунитетът се понижи, то може повторно (макар и рядко) да се разболее от вируса – подобно на повторното активиране на вируса на херпеса. За да не се допуска разболяване, се препоръчва непрекъсната грижа за имунната система на детето.

Подсилващи имунитета средства предпазват както от разболяване, така и от тежко протичане на херпангината. Имайте предвид, че честото боледуване от вирусни заболявания или настинки сваля имунитета. По тази причина, ако вашето дете вече има няколко боледувания подред, погрижете се за усилване на имунната система. За това ще помогнат и витамините, които е добре да давате заедно с имуностимуланта.

Старайте се също детето да прекарва повече време навън, да играе на открито, а не основно в затворени помещения. Опитайте също по-често да го водите на планина или на море, за да изгради стабилен имунитет. Така ще направите профилактика не само срещу херпангината, но и срещу други вирусни и бактериални инфекции.

Може ли възрастен да се зарази от херпангина

Това става изключително рядко, но не е невъзможно. За да избегнете боледуване, поддържайте отлична хигиена и мийте редовно ръцете си. Подкрепете собствения си имунитет също с имуностимуланти, минерали и витамини, които са подходящи за вас.

Бременните жени са рискова група и те трябва да се стремят към избягване на контакт с болно дете или полагане на повече грижи за предпазване от разболяване. Опасността тук е не само за бременната жена, но и за бебето, което може да се роди с по-ниско тегло, да се стигне до преждевременно раждане или новороденото да е с по-слаба имунна система.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни

Препоръчано

Рейтинг

0
Общо гласували: 0
50
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати