Токът има много приложения в различни сфери на живота, включително в козметиката, физиотерапията, стоматологията и други.
Разработена е техника, известна като йонофореза, която намира приложение в козметиката, дерматологията, терапията за облекчаване на болки и поддържане на добрия външен вид.
Какво е йонофореза
Йонофорезата е процес, при който с помощта на галваничен прав ток различни лекарства и субстанции проникват по-лесно през кожата. Самото електричество, което се използва като слаб ток с ниско напрежение, повишава пропускливостта на кожата.
Тези възможности позволяват на йонофорезата да намери приложения в клиничната практика в ролята на лечебно, профилактично, експериментално средство, с което се постигат различни цели - лечебни и козметични.
Уреди, използвани при йонофореза
Съществуват различни по големина и устройство уреди и устройства за приложение при йонофореза. В козметичните салони това са малки и компактни накрайници за обтриване на кожата.
За лечение, примерно на хиперхидроза, се използват ванички за субстанции, в които се потапят ръцете или краката.
За физикална терапия се използват отново основно накрайници за обтриване на засегнатото място, което преди това е третирано с лекарствени средства - като обезболяващи, противовъзпалителни и други.
Има такива устройства и за домашна употреба.
Кога се прилага йонофореза
- В медицината
Най-често за медицински състояния се използва йонофореза за лечение на изпотяване на дланите на ръцете или на краката. Процедурите са няколкократни и продължават по 20 до 40 минути;
- В дерматологията и козметологията
Най-често се прилага при кожни заболявания като акне, пигментни петна, разширени капиляри, за озаряване и подмладяване на кожата. Кръвоносните съдове укрепват, подобрява се кръвообращението в кожата и се нормализира обмяната на веществата в кожните клетки;
- Във физикалната терапия
Физиотерапевтите използват метода при спортни травми, заболявания на опорно-двигателния апарат, основно при засягане на малките стави. Медикаментите, изписани от лекар, проникват дълбоко в кожата и стигат лесно до засегнатото място;
- В стоматологията
Използва се при кариеси, пародонтит, невралгии. С йонофореза се въвеждат различни лекарства като флуор, калций, лидокаин, витамини;
- За диагностика
За доказване на муковисцидоза може да се използва йонофореза. С тази процедура се стимулират потните жлези.
Рискове и противопоказания за използване
Йонофорезата е ниско рискова процедура. Единствените странични ефекти са усещанията за мравучкане по кожата, понякога леко зачервяване поради повишена чувствителност, изсушаване на кожата и леко дразнене от това.
Не се препоръчва при наличие на пейсмейкъри, шини и импланти, както и при сериозни сърдечни заболявания, кожни заболявания и обриви, както и при алергии към субстанциите. Не е подходяща и при бременност и кърмене.